Dudaklar, yüzdeki en önemli organlardan bir tanesidir. Çekici ve estetik görünüme sahip bir yüze sahip olmak söz konusu olduğunda, dudaklar özellikle önemli olmaktadır. Dudaklarının yüz hatlarına göre orantısız ya da ince olduğunu düşünen pek çok kişi, makyaj hileleri gibi çeşitli kozmetik yöntemlerle bu uyumsuzluğu gidermeye çalışmaktadır. Fakat bu durum hem pratik değildir hem de sürekli bir uğraş gerektirir. Bu noktada karşımıza çıkan dudak estetiği; dudaklarından memnun olmayan kişilerin, dudaklarını arzu ettikleri görünüme kavuşturmak için tercih ettiği bir uygulama olmaktadır.

Dudak Estetiği Nedir?

Yanak, kaş, göz, dudak ve diş gibi organların bütünlük içerisinde olması yüzün estetik görünmesi açısından gereklidir. Yüz güzelliğinin en önemli tamamlayıcı öğelerinden bir tanesi olan dudakların, yüzün diğer bölümleri ile uyumlu ve orantılı olması önemlidir. Genetik faktörlerle doğuştan ya da çevresel faktörlerle sonradan oluşabilecek dudak sorunlarının tedavisi ve iyileştirilmesi için dudak estetiği işlemleri uygulanmaktadır.

Dudak Estetiği Ne İçin Yapılır?

Yüzün ağırlık merkezi içerisindeki yeri tartışılmayacak kadar önemli olan dudaklar, genetik faktörlerden dolayı farklı şekillerde yapılar sergilerler. Aşırı ince, çizgi şeklinde ya da belirsiz olabilen dudaklardaki dokular, yaşlanmaya bağlı olarak incelerek ya da kırışarak dolgunluğunu, kalınlığını ve diriliğini kaybedebilmektedir. Bu noktada tercih edilen en yaygın ve işlevsel çözüm, dudak estetiği yaptırmak olmaktadır. Dudak estetiği ile dudak inceltme, kalınlaştırma, dolgunlaştırma, kırışıkları azaltma ve konturları daha belirgin hale getirme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Dudak Estetiğini Kimler Yapabilir?

Bu operasyonu, temel olarak, dudaklarının görüntüsünden memnun olmayan kadın ve erkekler yaptırabilmektedir. İnce yapılı ve çizgi biçimli dudaklar ile yaşlanmaya bağlı incelme / kırışmaların görüldüğü dudaklara, dudak kalınlaştırma işlemi yapılarak; aşırı kalın ve dolgun dudaklara ise dudak inceltme ameliyatı yapılarak dudak estetiği operasyonu gerçekleştirilmektedir. Bunların dışında bir de dudak onarım ameliyatları bulunmaktadır. Dudak onarım ameliyatları kanser, kaza ya da hastalık gibi etgenler dolayısıyla meydana gelmiş olan dudaklardaki hasarın düzeltilmesi ya da yeniden dudak yapılması işlemlerini kapsamaktadır.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak estetiğinin cerrahi operasyonunda, dudağa vücudun bir başka bölümünden alınan yağ ya da bir dolgu maddesi enjekte edilmektedir. En çok tercih edilen dudak dolgunlaştırma / kalınlaştırma işleminde operasyon yapılacak bölgeye öncelikle anestezik krem sürülür, ardından ince uçlu iğneler aracılığı ile “dudak kalbi” bölgesine dolgu maddesi enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi için gerekli olacak dudak dolgu maddeleri oldukça çeşitlidir. Dudak dolgunlaştırma operasyonlarında dudağın kırmızı ve beyaz çizgisinin içine yapılan enjeksiyonlarla dudak konturları belirginleştirilmektedir. Dudak bölgesinde küçültülme / inceltme işleminde ise dudağa lokal anestezi uygulanır. Dudağın mukoza bölümündeki doku çıkartılır ve yaranın dudakları uç uca getirilir. Dudak dokusu çabuk iyileşen bir yapı gösterdiğinden, dudak estetiği operasyonundan sonraki süreçte yara ve iz kalmaz.

Dudak Estetiğinde Cerrahi işlem Ne Kadar Sürüyor?

Dudak estetiği cerrahi operasyonları 15 – 30 dakika kadar sürmektedir. Oldukça hızlı yapılan dudak dolgusu operasyonun ikinci seansı için dudak kalınlaştırma ameliyatı olan kişinin yaklaşık olarak 6 ila 9 ay arasında bir süre beklemesi gerekmektedir. Dudak dolgularının kalıcılığı (kişiye, yaşa ve çevresel koşullara bağlı olarak değişmekle birlikte) ortalama 4 – 6 ay arasındadır. Alt ve üst dudaktaki fazlalıkların çıkarılması operasyonu olan dudak inceltme işlemleri ise 30 – 50 dakika kadar sürebilmektedir. Dudak inceltme sonrasında dudaklar 1 hafta kadar şiş kalabilmektedir. Fakat bu durum tamamen geçicidir.