Yaşın ilerlemesinde ve kötü alışkanlıklar sonucunda yüzün belirli bölgelerinde sarkmaların ortaya çıkması, dengesiz, sağlıksız beslenme, hastalıklar gibi etkenler yüzünüzün yaşlanmasına neden olmaktadır. Tüm bu yaşlanma belirtilerini çözecek bir tedavi yöntemi şu anda teknolojimizin yetersizliğinden dolayı maalesef bulunmamaktadır fakat yüz gençleştirme amacı ile yüz germe ameliyatlı ve ameliyatsız istenilen olumlu sonuçlar elde edilmeye çalışılmaktadır. Hangi yüze nasıl bir tedavi uygulanacağı doktor ve hasta ortaklaşa konuşup karar vermelidir.

Ameliyatsız yüz germe işlemleri ve henüz ciddi bir operasyona hazır olmayan, yaşlanma izlerini ve sarkmaları silebilecektir. Cerrahi müdahaleler gerektirmeyen uygulamalar her geçen gün daha popüler olmaktadır.  Yüze yağ enjeksiyonu, kaş kaldırma gibi işlemler yüzün genç görülmesi için yapılan işlemler arasında yer almaktadır.

Yüz Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Boyun kenarı, kaş gibi bir tek bölgede çalışma olacaksa, hastaya yalnızca lokal anestezi uygulanmaktadır. Tüm işlem 10 dakika sürmektedir. Birkaç bölgeye işlem yapılacak ise, hastaya  hafif bir sedasyon verilmesi ile  hastada acı ve endişe gibi durumlar görülmemektedir. Endolift ile birlikte yağ enjeksiyonu dışında hastaların yüzlerinde şişkinlik söz konusu olmamaktadır. Yüz hatlarının belirli kısımlarına yağ enjeksiyonu, kaş kaldırma işlemleri yüz gençleştirme uygulamalarıdır. Bu işlemlerden verim almak istiyorsak, bu işlemlerden sonra da yüz bakımımıza özen göstermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde eski yüzünüz ortaya çıkacaktır. Bu işlemlerden sonra özellikle bayanlar daha dikkatli olmalı, makyajlı yüzle kesinlikle yatılmamalı yüzün derinlemesine temizlenmesine özen gösterilmelidir. Bunun için de sade suyla 5-6  dakika kadar ovalayarak yüzlerini yıkamalılar bu şekilde deri altındaki toksinler atılmış olacak ve yaptırdıkları işlemlerin daha uzun süreli verim almalarına yardım edecektir. Uygulanan bölgeye göre yaklaşık olarak değişiklikler gösteren uygulama 30-60 dakika olarak değişmektedir. Bütün yüz ve boyun bölgesine yapılacak olan uygulamalar minimum 60 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında cilt üzerinde çıkan etkiler yaklaşık olarak 3 ay süre sonrasında iyileşme gösterir. Bu görünümün devamlılığını sağlamak için her 2 yılda bir bu uygulamayı tekrar etmek gerekmektedir.