Kollajen maddesini, cilt gerektiği kadar üretemediğinde ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Ayrıca cilt gözenekleri açılır, son derece solgun bir yüz meydana gelir. Cildin belirli aralıklarla ölü deriyi atması gerekmektedir. Altından daha canlı derinin çıkabilmesi için.  Cilt gençleştirme tedavilerinde, cilt yenileme işlemi yapıldığında cilt daha taze bir görünüme kavuşur.

Cilt Gençleştirme veya Yenileme Yöntemleri

 • PRP
 • Mezoterapi
 • Işık dolgusu
 • Kimyasal peeling
 • Q swich Nd Yag lazer
 • Co2 fraksiyonel Lazer
 • Fokus Ultrason

Lazerle Cilt Gençleştirme

Lazer teknolojileri, göz hastalıkları tedavilerinden estetik amaçlı uygulamalara kadar tıbbın birçok alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt için lazer tedavileri yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Sigaraya kullanılıyorsa ara verilmelidir. Solaryum ve güneş ışınlarından uzak durulmalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği bulunan ilaçlar alınmamalıdır. Günümüzde lazer tedavilerinden, estetik alanında birçok uygulama yapılmaktadır. Cilt gençleştirme tedavileri bunlardan sadece biridir. Cilt gençleştirme tedavilerindeki en büyük avantaj ise cilt gençleştirme işlemi yapıldıktan çok kısa bir süre sonra gündelik hayata dönülebilmektedir. Solgun, cansız görünen bir cilt aynı zamanda yorgundur da. Bu yorgunluğu atmak, cildi yenilemek için başta lazer olmak üzere birçok yöntem uygulanabilir.

Lazerle cilt yenileme işlemi, son derece ağrısız ve acısız bir yöntemdir. Lazer ışınlarının, deri altına sızması mantığıyla gerçekleştirilir.

Prp ile Cilt Gençleştirme

PRP uygulaması ilk olarak diş hekimleri tarafından kullanılmış olup, implantın deriye sıkı tutunabilmesi ve düşmesini önlemek adına yapılmış bir işlemdir. Yeniden hücre üretimi ve dokulardaki sentez aktivasyonu etkisi nedeniyle diğer tıp alanlarında da kullanılmaya başlanmış, eklem içi enjeksiyonlardan açık yara tedavilerine kadar geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Günümüzde artık estetik alanında da çok rahatlıkla kullanılabilmekte ve gerekli hijyenik koşullar sağlandığında herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Hastadan alınan kan, içerisindeki trombositleri ayrıştırıcı seperatör jel bulunan özel tüplere aktarılır. Tüpler santrifüj edilerek plazmanın trombositten zengin kısmı elde edildir. Yüze mezoterapi iğneleri ile, papül oluşturularak veya napaj yöntemiyle ya da maske şeklinde uygulanır. Trombosit, doku hasarlarında iyileşmeyi hızlandıran bir maddedir, büyüme faktörlerini de uyararak etki eder.

Mezoterapi (Dermapen) ile Cilt yenileme

Mezoterapi, doku hasarı, cilt yenileme, yara izlerinin yok edilmesi gibi bir çok neden için uzmanlar tarafından kullanılabilmektedir. Mezoterapi, küçük iğneler ile hazırlanmış olan özel içeriğin  derinin altına verilmesiyle yapılan operasyondur. Dermapen, ince küçük iğnelerle birçok alana ulaşabildiği için çok kullanılan bir yöntemdir.

Mezoterapi ile Yapılan PRP İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Mezoterapi ile PRP uygulaması yapılacaksa hastanın ameliyat öncesi soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmaması ve kafein içeren her tür gıdadan uzak durmalıdır.
 • İlk 1 gün yani 24 saat sıcak duş almaktan kesinlikle kaçınması gerekmektedir.
 • Bu yolla yapılacak cilt gençleştirme tedavilerinde, devam eden bir tedavi varsa mutlaka  operasyon öncesi söylenmelidir.
 • Kalp Hastalığınız ya da kronik bir hastalığınız varsa yine mutlaka operasyon öncesi bu bilgileri vermelisiniz.

Eğer PRP, deriye maske yoluyla yapılacaksa sağlıklı olan her birey yaptırabilir. Ancak PRP, mezoterapi yöntemiyle yapılacaksa sağlık problemi  olmayan 16-75 yaş aralığındaki her birey yaptırabilir.

Kimyasal Peeling ile Cilt Gençleştirme

Kimyasal peeling, solgun görünen cildin meyve asitlerinden elde edilen maskenin uygulanmasıyla yeniden canlı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Kimyasal peeling aslında bir nevi cilt soyma işlemidir. Kimyasal peeling işleminin ardından, ölü deri atılır yani cilt soyulur ve deri yenileme süreci başlar. Yenilenen derinin ardından daha canlı bir görüntü kazanılmış olur.

Peeling ile göz altındaki ince kırışıklıklar, ağız çevresi ince kırışıklıkları, güneş ışınlarının da neden olduğu yaşlılık belirtileri, sivilceler ve sivilcelerin patlatılması gibi nedenlerle geriye kalan izlerin tedavisi için kullanılabilmektedir. Özellikle lekeler için son derece ağrısız ve acısız bir yöntem olarak kullanılabilir. Bir uzman elinde de etkili sonuçlar vermektedir. Kimyasal peeling işleminin en büyük kolaylığı kısa süren bir uygulama olması ve gündelik hayata hemen dönülebilmesidir.