Yaşın ilerlemesine bağlı olarak, mimik çizgilerinin derinleşmesi ve cildin elastikiyetini kaybetmesi kaçınılmaz olduğundan kırışıklık tedavileri günümüzde en çok başvurulan estetik uygulamalardan olmuştur.  Çağımız teknolojik gelişmeleri sayesinde bu tedaviler sonrası gözle görülür iyileşmeler görmek mümkün olmaktadır.

Kırışıklık tedavileri, yüzdeki çizgi ve kırışıklıkları gidermek için hasarlı dokuları onarmak amacıyla uygulanan fokus ultrason ve her geçen gün gelişen lazer teknolojisi sayesinde büyük gelişme kaydetmiştir.

Fokus Ultrason, ses dalgalarının kullanılmasıyla uygulanan ameliyatsız bir yüz toparlama işlemidir.

Lazer tedavisi, cilt yüzeyinden cildin derinlerine nüfuz edebilen, cildin üst yüzeyine zarar vermeden etkili sonuçlar alınmasını sağlayan ve iyileşme süreci hızlı olan bir tedavi şeklidir.

Fokus Ultrason İle Kırışıklık Tedavisi

Fokus ultrason, ultrasonla yüz gençleştirme olarak da bilinmektedir. Cildin en alt katmanındaki taşıyıcı dokularda odaklanarak ciltte kollajen üretimini sağlamaktadır. Kollajen üretiminin uyarılmasıyla ciltte gerginlik  sağlanmaktadır. Cilt durumuna göre 30-60 dakika süren ve tek seansta sonuç alınabilen Ameliyatsız yüz germe yöntemidir.

Fokus ultrason işlemi uygulandıktan sonra hemen hücre yenilenmesi başlar ve ilk seanstan sonra dahi gerilme etkileri hissedilir. İşlem sonrası her geçen gün sıkılaşma daha net bir şekilde hissedilmeye ve görülmeye başlanır. 1 ay sonrası ve devamında ise istenilen sonuç tam anlamıyla gözlemlenmeye başlanabilir. Bazı cilt türlerinde ise tam iyileşme süreci 6 ayı bulabilmektedir.

Fokuslu Ultrason İşlemi Sonrası Süreç

Fokus ultrason seansı sonrası 15-30 günlük süreç sonunda; mikro iğneleme, dolgu, Botoks, PRP ya da yüz mezoterapisi gibi tedavi yöntemlerinden biri uygulandığında çok daha iyi sonuçlar almak mümkündür.

Fokus ultrason yüzde herhangi bir kızarıklık, soyulma ya da kabuklanma oluşturmayacağından işlem sonrası iş ya da sosyal hayata hemen dönülebilmekte, makyaj da yapılabilmekte ve yaz aylarında dahi yapılabilmektedir. Ama yine de yaz-kış yüksek faktörlü güneş kremlerinin ve nemlendiricilerin sık aralıklarla uygulanılması ve güneşe çıkılmaması önerilir. Sıcak duş, hamam ve sauna gibi sıcak ortamlardan da uzak durulması tavsiye edilir. Bu uygulama aşırı sarkması olan, çok ince ve yağ dokusu az olan ciltlere uygulanmamaktadır. Fokus ultrason etkisini 2 yıla kadar sürdürebilen bir uygulamadır.

Lazerle Kırışıklık Tedavileri

Cilt gençleştirme ve kırışıklık tedavisi amacıyla kullanılan bazı lazer teknolojileri;  Erbium Yağ Lazerler, Fraksiyonel Lazer ve IPL’dir.

Erbium Yağ Lazer, cilt yüzeyinin kontrollü bir şekilde soyulması anlamına gelen güvenli bir lazer tedavi yöntemidir. 2940 Nm dalga boyundaki lazer ışınlarının cilt dokusu içerisindeki su molekülleri tarafından hızlıca emilmesi sistemine dayanır. Deriyi yakmaz, ağrı ve yan etki çok az görülür.30 dakika süren bir uygulamadır. Cilt tonunu düzelten, cildi geren ve elastikiyetini arttıran bir uygulamadır. Uygulama sonrası cilt yüzeyinde kızarıklık ve kabuklanma oluşabilir. Güneş koruyucu kremler ve nemlendirici kullanılması tavsiye edilir. Uygulama sonrasında 1-2 gün sonra normal hayata dönülebilmektedir.

Fraksiyonel Lazer, hasar görmüş cilt dokusuna uygulanarak kollajen üretimini yeniden yapılandıran, aynı zamanda akne tedavisinde de kullanılan bir lazer tedavi türüdür. 3-5 seanslık kürler halinde uygulanmaktadır. Ciltte soyucu ve yaralayıcı sonuçlar doğurmaz. Fraksiyon Lazer, nokta boyutunda 1 mm derinliğe faydalı ısı hasarı oluşturmaktadır. Cilt gerilme etkisi anında görülmektedir ve kalıcı bir uygulamadır. Hafif ve orta derece kırışıklıklar için 1-2 seanslar yeterliyken, derin kırışıklıklarda 3-5 seans uygulanmaktadır. Uygulama sonrası güneş koruyucu ve nemlendirici kullanılması tavsiye edilir.

IPL lazer, yoğun atılımlı ışık anlamına gelmektedir. 400-1200 Nm dalga boyu arasındaki ışık kullanımıyla yüksek enerjili ısı atışları yapılan bir uygulamadır. IPL tedavisinde farklı dalga boyları kullanılmaktadır. Uygulama sonrası ciltte hassasiyet oluştuğundan güneş koruyucu ve nemlendirici kullanılmalıdır. Ortalama 30 dakika süren seanslar cildin durumuna göre tekrarlanmaktadır.