Yaz aylarında güneşlenmek, birçok bayanın vazgeçemeyeceği tutkularından biridir. Bronz ve ışıltılı bir tene sahip olmak amacıyla saatlerce güneşte kalan ve koruyucu kullanmayı ihmal eden insanlarda genellikle cilt yaraları veya cilt lekeleri meydana gelir. Özellikle yüzde oluşan bu lekeler, zamanla kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Kişi, bu lekelerden kurtulmaya karar verdiğinde ise uzman bir doktora başvurmalıdır. Cilt lekelerinin giderilmesi için en sağlıklı ve çözüm odaklı tedavi ise lazerle leke tedavisidir.

Leke Tedavisi Nedir?

Leke tedavisi, güneşin cildimizde oluşturduğu cilt lekelerini yok etmek amacıyla uygulanan tedavi yöntemidir. Leke tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemler kimyasal peeling ve lazer uygulamasıdır. Ancak kimyasal peeling uygulaması tek başına uygulandığında, lekelerde etkili sonuçlar alınamadığından genellikle hastalara lazer ile birlikte tedavi önerilir.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Genellikle bayanlarda meydana gelen ve yanlış, bilinçsiz güneşlenme sonucu meydana gelen cilt lekeleri özellikle yüz bölümlerinde meydana gelir. Güneş koruyucuları kullanmadan güneşlenildiği veya güneşin zararlı ışınlar saçtığı saatlerde güneşe maruz kalmanın sonucu derimize rengini veren melanin miktarı artar. Bu melanin miktarının artması sonucu ise ciltte güneş lekeleri meydana gelir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde, doğum kontrol hapı kullanıldığı dönemlerde veya hormon tedavisi gören insanlarda da cilt lekelenmeleri görülebiliyor.

Leke Tedavisi Ne İçin Yapılır?

 

Leke tedavisinin asıl amacı güneş veya hormonlar sebepleri ile deride meydana gelen lekelenmelerden kurtulmak ve cildi eski haline döndürmektir. Günümüz teknolojisi ile cilde zarar vermeden uygulanan en etkili uygulamalardan biri de lazerle güneş lekeleri tedavisi yöntemidir. Bu yöntem ile ciltte bulunan lekelerin rengi açılarak, görünürlük en alt seviyeye indirilir. Lazerle uygulanan bu tedavi güneş ve yaşlılık lekelerini, çilleri, et benlerini ve doğum lekelerini tedavi etmek amacı ile uygulanır.

Leke Tedavisini Kimler Yapabilir?

Leke tedavisi açık tenli kişilerde daha kolay uygulanmakla beraber esmer ve koyu tenli kişilerde oldukça dikkatli uygulanması gereken bir yöntemdir. Leke tedavisi doğru uygulanmadığı takdirde kişilerde reaksiyonel lekelenmeler meydana gelebilir. Bu sebeple cilt lekeleri çıkartma uygulamasını lazer yoluyla yaptıracakların, uzun yıllardır uygulayan deneyimli dermatologlar ile istişare yaparak tercih yapmanız önerilir.

Lazerle Leke Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Tedaviye başlamadan önce hastanın lekelerinin derinliği, cilt yapısı ve lekelerin cinsi belirlenir. Ardından lazer tedavisi önerilir ise tedaviye başlanır. Son teknoloji ve oldukça güvenli lazerlerin kullanıldığı bu yöntemde, lazerler oldukça kısa zamanda fazla atış yapabilen cihazlardır. Bu sayede ciltte bulunan renk hücrelerindeki renk maddelerini patlatarak iyileşmeyi sağlar. Bu sayede ciltte diğer bölgelerde yer alan renk maddeleri bu uygulamadan etkilenmez. Lazerle leke tedavisinde cilt zarar görmeden, başarılı sonuçlar alınır. Aynı zamanda cildi yenileme özelliğine de sahiptir.

Leke Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Leke tedavisine ne kadar erken başlanırsa, o kadar etkili sonuçlar alınacağı bilinmelidir. Tedavi, kişinin cilt tipine, rengine, lekelerin derinliği ve süresine bağlı olarak uzayıp, kısalabilir. Eğer sorununuz ciltte oluşan doğum lekeleri ise ortalama 10-15 seansta lekelerden kurtulabilirsiniz. Güneşte uzun süre ve korunmadan kalmaktan meydana gelen güneş lekeleri ise ortalama 9-10 seansta tedavi edilebilmektedir. Bu tedaviler genellikle güneşin daha az etkili olduğu kış aylarında yaptırılmalıdır. Hastanın durumuna bağlı olarak doktor, seans aralıklarını 2-8 hafta uzunlukta tutabilir.

Cilt lekelerinin hiç oluşmaması için güneşe çıktığınız zamanlarda, kış aylarında bile olsanız, mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmanız gerekir. Ancak zaten bu lekelere sahipseniz.