Güzel görünmek doğal pürüzsüz bir cilde sahip olmaktan geçer. Yüzünüz ne kadar genç ve sorunsuz bir yapıdaysa size o kadar genç ve güzel bir görünüm sağlar. İnsanlar zamanlarının çoğunu işlerine harcarlar zaman geçtikçe yüz yıpranır ve çeşitli değişimlere uğrar. Yaşlandıkça kırışıklık sarkma gibi problemler artabilir. Bu tür sorunların çözümü ise yüz estetiği yaptırmaktır. Estetik alanı hızla gelişiyor ve ülkemizde büyüyor. Yüz estetiği en çok yapılan estetik ameliyatlarından bir kaçıdır. Yüz estetiği operasyonu yüzde meydana gelen kırışıklık sarkma ve şekil bozukluklarından dolayı oluşan sorunların çözümüne yönelik yapılan estetik işlemlerin bütünüdür.

Yüz estetiği, yüz germe işlemi, kaş kaldırma, yanak ve yüz dolgu işlemlerinden oluşur. Yüz estetiğindeki amaç yüzün daha genç ve güzel görünümünü sağlamak yüzde oluşan simetrik yani şekil bozukluğu varsa bunları gidermektir. Yüz germe ameliyatı yaptırmayı düşünen kişileri yapması gereken şey bu işi bilen bir plastik cerraha danışılmasıdır. Kişi bu operasyonu yaptırırken beklentilerini ve ona dair neler katacağını bilmeli bu operasyondan önce kararlı olmalıdır. Yüz estetiği yaptıracak kişilerde güzel ve genç görünmek öncelikli hedeftir. Ancak bunu yaparken doktorunuzla konuyu beklentileri ve bu işin gerekli olup olmadığı iyi analiz edilmelidir. ,

 

Kimler yaptırabilir?

Yüz estetiği ameliyatını yüz bölgesinde kırışıklık surunu yaşayan kişiler, boyun bölgesinde sarkma olanlar, Dudak, yanak gibi uzuvlar aşırı cansız ve kuru bir görünüm yaşayan kişiler bu ameliyatı yaptırabilir. Aynı zamanda yüzde estetik problemi yaşayan yüz bölümündeki şekil bozuklukları yaşayan kişiler için de yüz estetiği ameliyatı tercih edilebilir.

Nasıl yapılıyor?

Yüz estetiği ameliyatından önce estetik cerrahi uzmanı doktor tarafından hastanın durumuna göre estetik ameliyatının yöntemi ve analizi yapılır. Bu aşamada doktorla yüz germe ameliyatı olacaksak örneğin oluşabilecek yan etkilerden kısaca bilgi edinmemiz ve bu durumu tartışmak gerekir. Yüz estetiği ameliyatının çeşitleri bulunur. Yüz germe ameliyatında yüz ve boyundan germek suretiyle sarkmış olan derilerin uzaklaştırılmasıyla yapılır. Yapılan operasyonun miktarı uygulanacak bölgenin durumuna ve düzeltilecek bölgeye bağlıdır. Göz çevresinde bulunan göz torbaları uzaklaştırılmak isteniyorsa göz kapağı cerrahisi ameliyatı uygulanılmaktadır. Alın germe operasyonları, peeling , doku enjeksiyonlarımda yüz estetiği sırasında yüze komplike bir şekilde uygulanabilen ayrı  estetik ameliyatları olarak gösterilmektedir. Yüz estetiğinin birçok olumlu yönleri bulunur. Bunlar yüzde çok sık yaşanan kırışıklık ve sarkma gibi problemlerin tamamen giderilmesi ve yüz daha genç ve güzel kalıcı bir görünüm kazandırmadır.

Ameliyat işlemi

Ameliyat sırasında yüz germe operasyonunda lokal ve genel anestezi uygulanır. Anestezinin dozu çok önemlidir. Operasyon sırasında hastaların rahat edebilmesi ve acıyı hissetmemesi açısından çok önemlidir. Anestezi uygulandıktan sonra yüz estetik yapılacak bölge doğrultusunda gerilir. Kesi yapılacak bölgelerdeki saçlar kesilir. Kesiler estetik ameliyatı uygulanan hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Birçok ameliyatta kesiler sakaklardaki saç hatlarından başlar aşağı doğru kulak hattı boyunca ilerler böylece kırıklık olan bölgeler rahatlıkla gerdirilmiş olur. Yine yüz estetiği ameliyatında boyunda oluşan sarkmalarda yağ dokuları uzaklaştırılır ardından germe işlemi yapılarak doğal görünümüne kavuşturulur. Ameliyat sırasında açılan kesiler her ne kadar görünmeyen bölgelerde açılsa da iz kalacaktır. Fakat Şakak ve saça yakın bölgelerde germe işlemi için açılan kesiler saçla kapatılabilir.

 

Ameliyat süresi

Yüz estetiğinde ameliyat süreleri yapılan işlemlerin çokluğuna bağlıdır. Yüz estetiği ameliyatı yaptırırken birden çok bölgede komplike yapılan operasyon varsa bu süre 3-5 saat aralığındadır. Yüz germe ve yüz dolgusu gibi operasyonlarda ise operasyonlar ortalama 2-3 saat arasında değişikli göstermektedir.