Birçok kişide bulunan ve kişinin kendisini ve çevresindekileri görsel olarak rahatsız eden benlerden kurtulmak küçük lokal müdahalelerle mümkün olmaktadır. Ben aldırma işlemi vücutta çoğu zaman güneş ışınlarının etkisiyle oluşan siyah lekelerin cerrahi bir operasyon ile alınmasıdır. Toplum olarak riskli sanıldığı için cerrahi operasyonuna yaklaşılmayan benlerin alınması işlemi aslında sanıldığı gibi tehlikeli değildir. Alanında uzman olan hekimler tarafından işlem sağlandığı takdirde ben tedavisi hiçbir risk oluşturmaz hatta ileride oluşabilecek kanser risklerini de ortadan kaldırmış olacaktır. Lazerle ben alma işlemi de operasyonlar arasında dikkat çekmektedir.

Ben Aldırma İşlemi Niçin Yapılır?

Benler görsel olarak kişinin etrafında ki insanları rahatsız ettiği için çevrede ki baskılar sonucunda yapılmaya karar verilir. Ben aldırma işlemi öncelikle bu sebepten dolayı alınmak istenir, bunun yanında ilerleyen süreçte kansere dönüşme ihtimali olan benler için bir tedavi aşaması olarak da yapılabilir.  Görünüşte masum duran benlerin birçoğu ne yazık ki ilerleyen safhalarda kanser riski oluşturduğu için dikkate alınmalıdır. Hangi benlerin ilerde kanser riskine yol açacağını uzman hekimlerden destek alarak öğrenebilir. Zamanında alacağınız önlemlerle kanser riskinden korunmuş olursunuz.

Kimler Yapabilir?

Benler genel olarak iyi ve kötü huylu olmak üzere iki gurupta kategorize edilebilir. Alınması gereken benler kötü huylu benlerdir. Kötü huylu bene sahip olan kişiler ilerde daha vahim durumlarla karşılaşmamak adına benlerini aldırmak durumundadır. Ayrıca görsel olarak vücudunda bulunan benlerden rahatsız olan bireylerde bu benlerini tabi ki aldırabilirler.

Nasıl Yapılıyor?

Her ne kadar basit bir ameliyat olarak görünse de sonuçta ben aldırma işlemi bir ameliyattır ve uzman ellerde hastanelerde yapılmalıdır. Bir bene operasyon yapılması sonucunda onun kansere dönüşeceği anlamında var olan bir kanı kesinlikle yanlıştır. Netice itibari ile ben aldırma işleminin amacı kötü huylu olan ve kansere dönüşme ihtimali olan benlerin alınmasıdır.

Ben aldırma işlemi birkaç şekilde olmaktadır. Bunlar ameliyatla ben aldırma Krioterapi(dondurarak) Lazer tedavi Buharlaştırma, Radyo frekans ile silme gibi yöntemlerdir. Bütün bu yöntemler tarihsel olara kullanılagelen yöntemlerdir. Şuan önerilen ve en sağlıklı olan tedavi yöntemi Cerrahi olarak Ameliyat ile bene anestezi işlemi uygulanarak benin bulunduğu bölge uyuşturulup benin kesilerek alınmasıdır. Bu yöntemin hastaya sağlayacağı fayda tedavi edilen benin kanser riski taşıyıp taşımadığının kontrol edilebilme imkanı sağlamasıdır. Lazer yöntemiyle yani benin ışınlarla yakılarak yok edilmesi yöntemleridir. Lazer yönteminde zararlı ışınlardan arındırılmış ışınlar ile bene nüfuz edilerek yüksek derecede ısı ile uygulanıp benim renginin açılması veya yakılarak tamamıyla yok edilmesinden oluşur. Ancak her iki yöntemde de bu işlem bir cerrahi işlem olduğundan dolayı çok az da olsa iz kalacaktır.

Ne Kadar Sürüyor?

Ben aldırma tedavisi genel olarak kısa sürede biten bir operasyondur. Lokal anestezik bir işlem olarak ben aldırma işlemi eğer cerrahi operasyon ile alınacaksa yaşanacak süreç şu şekilde olacaktır. Lokal bir işlem olduğu için benin olduğu bölge anestezi ile uyuşturulur ve ben alma işlemi 30dk içersinde yapılacaktır. Bunun ardından pansuman sağlanır bu pansumandan sonra hasta isterse normal hayatına devam edebilir ama anestezinin etkisi 2-3 saat daha devam edecektir. İşlemin ardından 2 gün boyunca hafif sızılar devam edebilir. 5-15 gün arasında ki bir süre zarfında dikişlerin alınma işlemi sağlanır. Böylece işlem tam olarak tamamlanmış olacaktır. Lazerle ben aldırma tedavi yönteminde ise 20-30 dakikadan oluşan seanslar halinde 2 ya da 3 seansta tedavi edilebilir. Çoğu zaman normal hayatın akışını bozmayan kısa sürelerde kişi benlerinden kurtulabilir.

Ankara’da ben tedavisi alanında gelişmiş teknolojik imkanlara sahiptir.