El gençleştirme işlemi, elin yağ atı dokusunu eski hâline kavuşturmak, ele yeniden canlı ve genç bir görüntü vermek için uygulanan, enjeksiyon, PRP, lazer, kimyasal soyma, saf hyaluronik asit ve dolgu uygulamaları gibi işlemlerin genel adıdır.

Ne İçin Yapılır?

İlerleyen yaşla ve güneşin etkisiyle ellerde meydana gelen yaşlılık lekelerini ortadan kaldırmak, oluşan kırışıklıkları gidermek, incelen derinin deformasyon kaybını ortadan kaldırmak için yapılır. Ellere yeterince bakım yapılmadığı, örneğin eldiven kullanılmadan iş görüldüğü, eller güneşten korunmadığı için oluşan sonuçlar da yok edilir, cildin kalitesi arttırılır. Ayrıca yüze botoks, dolgu gibi herhangi bir işlem uygulandığında, yüz bölgesinde giderilen yaşlılık belirtilerinin, aynı şekilde ellerde de ortadan kalkma gereksinimi doğmaktadır. Çünkü eller de tıpkı yüz gibi insanın yaşını belli eden ve saklanamayan kısımlardandır.

 

 

El Gençleştirme İşlemini Kimler Yapabilir?

Yaşlılık lekelerinden, elin sırtında meydana gelen kırışıklıklardan, deri incelmesine bağlı olarak belirginleşen damarlardan rahatsız olan herkes, el gençleştirme işlemini yaptırabilir.

Nasıl Yapılır?

Elin altında bulunan incelmiş dokuyu tekrar eski hâline kavuşturmak için yağ enjeksiyonu ve dolgu uygulaması kullanılabilir. Vücudun diğer bölgelerinden alınan yağ doku, daha yoğun bir hâle getirilerek el derisinin altına enjekte edilir. Yağ dokuda yer alan kök hücreler sayesinde onarım sağlanır. Saf hyaluronik asit enjeksiyonları sayesinde, canlılığını yitiren deri nemlenir ve daha genç gözükür. 15 gün arayla dört defa uygulanan bu işlem yılda bir kez tekrarlanınca, el gençliğini ve canlılığını korumuş olur. PRP denilen uygulamada ise hastadan kan alınır. Alınan kan içerisinde dokuların kendi kendini yenilemesine yardımcı olan büyüme faktörleri deri altına enjekte edilir.

Fibroblast kültürleri ise vücudun farklı bölümlerinden alınan deri parçasından fibroblast adındaki hücrelerin çoğaltılarak tekrar cilde verilmesi işlemidir. 2 seansta son bulan uygulama, cildin gençleşmesini sağlar. Benzer şekilde kan veya ilikten oluşturulan kök hücreler de yenileme işlevi görürler. Yaşlılık lekeleri de dediğimiz el lekeleri ise çözümü daha basit olan bir sorundur. Lazerle veya abrazyon, yani soyma işlemiyle, kimyasal soyma gibi yöntemlerle rahatlıkla giderilebilmektedir.

Yağ enjeksiyonları yapılırken lokal anestezi uygulanır. İşlem bittiğinde hasta aynı gün evine gidebilir. Dolgu, PRP, nemlendirme gibi işlemlerde de yağ enjeksiyonunda da şişlikler ve morluklar oluşabilir; ancak bu, kişinin günlük hayata katılımını engelleyecek boyutta değildir. Tüm el gençleştirme işlemleri, ağrısı olmayan basit işlemlerdir. El üzerine uygulanan asit içerikli losyon ve kremler ile yapılan kimyasal soymada cilt gençleşir. Sklero terapi denilen, el derisinin incelmesiyle yüzeye çıkıp belirginleşen damarları kapatan yöntemde ise ince iğnelerle damara ilaçlar verilir.

El geçleştitme işleminin olumlu yanı, yaşlılığın oluşturduğu izlerin, lekelerin ve etkilerin, kalıcı şekilde giderilebiliyor olmasıdır. Yağ enjeksiyonlarında tek seferde bile başarılı sonuç alınırken, PRP, dolgu, mikro-abrazyon işlemleri en geç 2 senede bir tekrar edilmelidir. İşlemler sonrasında birkaç günlük sızlamaların dışında sonuçlar gayet başarılıdır. 

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürer?

Kök hücreden elde edilen yağ doku uygulaması, el gençleştirme işleminin en başarılı yöntemlerinden biridir. Göbek bölgesinden elde edilen dokular ellere enjekte edilmektedir. Ameliyat ortamında ve lokal anestezi uygulanarak yapılan işlem, 1 saatte tamamlanır. El dolgusu ise ortalama 20 dakika sürer, sonrasındaki 3-4 günde ellerin yoğun kullanıldığı sporlardan ve aktivitelerden uzak durmak gerekir. Bu işlemler, el gençleştirme ameliyatı denilemeyecek kadar uygulaması basit işlemlerdir.

El gençleştirme Ankara, İstanbul gibi metropoller başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok bölgesinde uzman doktorla tarafından uygulanmaktadır.