Senelerin geçmesi, yaşın ilerlemesinin ve yer çekimi kavramının etkisi ile boyun ve gıdı bölgesinde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Kişinin rahatsızlık duyduğu bu durumu düzeltmek için boyun germe ameliyatı, boyun bölgesine liposuction ya da platismal bantlara plikasyon gibi estetik operasyonlar düzenlenebilmektedir.

Boyun Ve Gıdının Sarkmasının Temel Nedenleri Nelerdir?

  • Cilt gevşekliğine sebep veren genetik etkili hastalıklar,
  • Çene kemiğinin olması gerekenden daha az gelişmesi,
  • Normal kilonun üzerine çıkarak derinin genişlemesi,
  • Çok fazla kilo değişimi ile deride deformasyon oluşması
  • Yaşın ilerlemesi ile birlikte yanak derisinin aşağıya doğru sarkmaya başlaması,
  • Cildin esnekliğini kaybetmesi ve gevşemeye başlaması.

Bu nedenler yüzünden çene kısmı dolgun ve sarkık bir hal alabilir.

Boyun Ve Gıdı Germe Ameliyatı Nedir?

Kişinin yüzünde, boynunda ve gıdı bölgesinde oluşan estetiklikten uzak ve daha yaşlı bir görüntü veren sarkmaların kulak arkasından saçlı deriye doğru minik bir kesik açılarak kasların yukarı doğru çekilmesi işlemidir.

Ne İçin Yapılır?

Hastanın yüzünde oluşan sarkık ve estetik olmayan daha yaşlı bir görüntüden dolayı rahatsızlık duyması sonucu, kişinin isteği üzerine hastanın yaşı, cildinin esnekliği, ne kadar sarktığı ve çene gıdı bölgesinin özellikleri ve en önemlisi hastanın istek ve beklentileri göz önüne alınarak boyun ve gıdı germe ameliyatı uygulanır. Boyun germe ameliyatındaki amaç, hastanın çene hattının düzleştirilerek gıdıdaki fazla yağ ve sarkmadan kurtulmasıdır.

Kimler Yaptırabilir?

Aşırı sigara, alkol tüketen ve şeker hastalığı gibi sistematik hastalığı olan kişiler için bu operasyon önerilmemektedir. Bunlara ek olarak, kişi daha önceden boyun bölgesinden herhangi bir cerrahi işlem geçirmişse operasyon yine ertelenebilmektedir. Bu duruma karar verebilmek için bir uzman doktora danışarak detaylı bir bilgi alınmalıdır.

Cerrahi işlem ne kadar sürer?

Boyun germe  ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2 saattir ve ameliyat olunan günün dışında pek bir ağrı ya da sızı söz konusu değildir. Boyun kısmının altında kan birikimi olmaması amacıyla cilt altına dren yerleştirilmektedir ve 1 gün sonra bunlar çıkartılmaktadır. Ayrıca dikişler yaklaşık 1 haftada iyileşir ve boyun bölgesinde oluşan şişlikler de 1 haftadan sonra azalmaya başlar. Yani hasta, ameliyattan 1 hafta sonra normal yaşantısına tekrar dönebilmektedir. Bu operasyonun tek kötü yanı 1 hafta boyunca başı ve boynu saracak sıkı bir bandaj takılmasıdır.

Hastanın boynunda oluşan ödem ve morluklar geçtiğinde boyun bölgesinde gözle görülür bir biçimde bir düzelme gözlemlenecek ve çene ile boynun, sarkmanın etkisiyle birbiriyle birleşmiş görünümü de tamamen yok olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatta kulak önünden ve kulak arkasından v şeklinde bir kesi yapılır. Yüz ve boyun derisi serbest hale getirilir. Mimikleri oluşturan kasların olduğu yumuşak doku dikişler vasıtası ile yukarı doğru asılır. Gıdı bölgesindeki yağlar liposuction yöntemi ile eritilerek alınır. Kulak önü ve arkasından kesiler açıldığı için bu noktalarda belli belirsiz minik biz iz oluşmaktadır.

Boyun bölgesindeki sarkma, alt çene kısmı geride olan ya da tam gelişmemiş küçük kalmış kişilerde erken yaşlarda kendini belli edebilmektedir. Bu durumda çene ucuna protezler yerleştirerek çene belirginleştirilebilir. Bu sayede yüz profili de düzenlenmiş olur.

Normalde 2 saat süren ameliyat süresi, boyun germe dışında diğer bölgelere de müdahale edildiği durumlarda 5 ile 7 saat arasında değişebilir.