Bacak Estetiği Ameliyatı Nedir?

Bacak bölgesindeki şekil bozuklukları, hoşnut olunmayan derecede kalınlık ve incelikler rahatsızlık verici unsurlardır. Her kadın uzun, simetrik ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak ister. Bacak estetiği ameliyatı da cerrahi müdahale yoluyla bacakları estetik, çekici ve istenilen şekle getirme işlemidir. Estetik cerrahide ağırlıklı olarak kalıtsal ya da çocukluktaki sağlıksız beslenmeye bağlı şekil bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla ameliyatlar yapılmaktadır. Çünkü bacaktaki bazı estetik bozukluklar, egzersiz ve diyetle de çözülebilmektedir. Günümüzde birçok erkek ve kadın bacaklarının şeklinden rahatsız olduğundan estetik ameliyatları tercih etmektedirler. Bacak estetiği ameliyatlarında bacak boyu uzatmak veya kemik eğriliklerini düzeltme şansımız yoktur, amaç, bu kusurları azaltmaktır.

Bacak Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bacak estetiği ameliyatı, bacak formundan hoşnut olmayan yani bacaklarındaki incelik, eğrilik ya da kalınlıktan rahatsız olanlara, yumuşak dokuda kalınlığı olanlara ve daha kaslı bacak isteyen erkeklere yapılabilir.

Bacak Estetiği Ameliyatı Yöntemleri

Liposhaping, basen, uyluk ya da diz içi gibi bölgelerden yağ alınması anlamına gelen bir liposaction türüdür. Liposhaping, lokal anestezi ile, uygulanacak bölgeye  hazırlanmış solüsyonların verilmesi suretiyle yapılır. Bu işlem bölgedeki yağların yumuşamasını ve rahat bir şekilde dışarı alınmasını sağlar. Alınan yağlar gerektiğinde başka bölgelere eklenerek daha simetrik görünen bacaklar elde edilebilmektedir. Bir kısım eğrilikler de yağ eklenmeleriyle gizlenebilmektedir.

Kalf protezleri bacaklarının inceliğinden şikayetçi olan hastalara uygulanan bir protez yerleştirme işlemidir. Dizin arkasına 2 cm lik kesiler uygulanarak baldırlara protez takılması şeklinde işlem yapılmaktadır. Bu şekilde bacakların daha kalın görünmesi sağlanmaktadır. Daha çok kaslı bacaklara sahip olmak isteyen erkek ve kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Uyluk germe, hızlı kilo alım verimi ve yaşın ilerlemesi sonrasında sarkmış ve deforme olmuş cildin alınması şeklinde yapılan bir uygulamadır. Ufak da olsa kalıcı iz bırakabilecek bir işlemdir.

Dolgu uygulama; yağ enjeksiyonu için vücudunda yeterli yağ bulunmayan, küçük eğrilikleri olan kişilere hyaluronik adı verilen asit dolguların enjekte edilmesiyle yapılan bir uygulamadır.

Endoskopik Kas traşlama, bacak kalınlığının baldır kaslarının kalınlığından kaynaklandığı durumlarda uygulanan, kas törpüleme işlemidir. Diz arkasından teleskoplarla girilmesi suretiyle kas üst yüzeyi tıraşlanarak inceltilmektedir.

Mikronörotomi, baldır kasına giden sinirin iptal edilmesi işlemidir. Bu şekilde bir bölümü çalışmayan kasın incelmesi söz konusu olmaktadır. İşlem diz arkası kıvrımından girilerek uygulanmaktadır. Buna benzer sinire giden zarın kesilmesi anlamına gelen fasyotomi uygulaması da mevcuttur.

Bacak estetiği ameliyatı sırasında kullanılan bu teknikler hastanın durumuna göre tek tek uygulanabileceği gibi birlikte de uygulanabilmektedir.

Bacak Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Bacak estetiği ameliyatı öncesi  ve sonrasında 2 hafta süre ile sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı, vitamin ve başka kullanılan ilaçlar varsa en az  10 gün öncesi itibariyle kesilmelidir.

Bacak estetiği ameliyatları genel ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat süresi değişiklik göstermekle birlikte 1-4 saat arası sürmektedir. Hasta 1 gün süre sonrasında, bazı işlemlerde ise aynı gün taburcu edilir ve ilk haftalarda çok fazla ayakta kalmamaları, bacaklarını yüksek seviyede tutmaları, korse ve 1 ay süreyle varis çorabı kullanmaları tavsiye edilir. Spor faaliyetlerinden 2 ay süreyle uzak durmaları önerilir. Yapılan işleme göre hafif şişlik, morluk ve ağrılar görülebilir. Bu şikayetlerin olması normaldir ve gün geçtikçe şikayetlerde azalma görülecektir.

Bayanların en büyük, ortak sıkıntılarından biri de bacaklarının düzgün olmayışıdır. Bu problem kişilerde gereğinden fazla özgüven eksikliği yaratarak, gelişim çağlarında ruhsal problemlere neden olacak kadar ilerleyebilmektedir. Etek giyememe sıkıntısı ile başlayan bu rahatsızlık, yaz aylarında sürekli uzun pantolon ve kotlarla dolaşmanıza neden olur. Plajlarda, kendinizi sürekli havluların arkasına gizleme ihtiyacı duyarsınız. Bu şikayetler gitgide artan bir problem haline dönüşmeden, estetik açıdan bacaklarınızı istediğiniz forma sokmak için bacak estetiği ameliyatlarından faydalanılabilir.

Bacak Estetiği Ameliyatları

Bacak estetiği genellikle çok ince veya çarpık bacaklı bayanlar tarafından talep edilir. Sadece bacak kaslarınızı düzeltmek veya büyütmek için yaptığınız sporlardan, bazen hiçbir yarar sağlayamayabilirsiniz. Bu gibi problemler yaşayan bayanlar için en uygun çözüm bacak estetiğidir. Bu uygulama ile bacaklara gerek görülen müdahale yapılarak, görünüm düzeltilir ve kişinin kendine olan güveni tekrar sağlanır.

Çarpık Bacak Ameliyatı

Bacak estetiği, birçok bacak problemini tedavi etmek için uygulanabilir. Diz bölgesi, ince- kalın bacak veya çarpık bacak problemlerini tedavi etmek için uygulanan bacak estetiği, bölgedeki şekil bozukluğunu farklı yöntemlerle düzelterek, kişinin istediği görünüme kavuşmasını sağlar. Bacak estetiği talep eden çoğu bayanın ortak şikayeti ise çarpık bacaklardır.

Bacak Estetiğini Kimler Yapabilir?

Bacak estetiği, cerrahi müdahale gerektiren ve önemli bir uygulama olduğunda kişi, tercih yapmadan önce karar vereceği cerrah hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Bacak estetiği ülkemizde estetik ve plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Tam teşekküllü hastanelerde gerçekleştirilen bu ameliyat, estetik cerrahınızın gerekli ekipmanlara sahip kliniğinde de yapılabilir. Bacaklar sürekli görünen bir bölge olduğundan, cerrahi müdahaleden önce doktorunuzla uzun bir istişare yapmanız gerekir. Hatta mümkünse, günümüzde birçok estetik cerrahın kullandığı 3 boyutlu teknolojiler sayesinde müdahaleden sonra bacaklarınızın nasıl bir görünüme kavuşacağını görmeyi talep edebilirsiniz.

Çarpık Bacak Ameliyatı

Günümüzde en yaygın uygulanan çarpık bacak ameliyatı, 3 farklı biçimde tedavi edilebilmektedir. İlk yöntem, dayanıklılığı yaklaşık 2- 5 yıl süren dolgu maddeleri ile uygulanan dolgu maddesi enjeksiyonlu bacak estetiğidir. Bu yöntemin en büyük avantajı ise ameliyat gerektirmemesidir. Dolguların, bacaklara ayrı ayrı enjekte edilmesi ile sağlanan bu tedavi süreci oldukça kolay ancak kalıcılığı belirli bir süreyi kapsadığından çok tercih edilen bir yöntem değildir. Diğer bir yöntem ise kök hücre yağ enjeksiyonudur. Vücudun fazla yağ bulunan bölgelerinden alınan yağlar, birtakım işlemlerden geçer ve elde edilen kök hücre ile alınan yağ dokusu, bacaklara enjekte edilir. Kalıcılığı oldukça uzun olan bu yöntem, bacak protezi uygulamasından sonra en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Bacak protezi ise en yaygın çarpık bacak tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile kişinin tercihi ve bacak yapısına göre seçilen protezler, ameliyathane ortamında uygun bölgelere yerleştirilir. Böylece kişi aksi bir durum yaşamadığı müddetçe, hayatının sonuna kadar istediği bacak görünümüne sahip olmuş olur.

Bacak Estetiği Ne Kadar Sürüyor?

Bacak estetik operasyonları kişinin bacak yapısına, arzusuna ve uygulanan tedavi yöntemine göre farklılık gösterebilmektedir. Enjeksiyonlu bacak estetikleri yaklaşık 30-45 dakika sürer ve kişi aynı gün günlük yaşamına döner. Yağ enjeksiyonlu tedaviler ise ortalama 45 dakika sürer ve kişinin 1 gün hastanede yatması önerilir. Protez uygulamaları ise 1-3 saat arası sürebilmektedir.

Bacak estetiği ameliyatları, kişinin arzu ettiği görünüme kavuşmasını sağlamak ve duyulan özgüven eksikliğini yerine getirmek amacı ile uygulanır. Bu tedaviler, ülkemizde hemen hemen her hastanede bulunan estetik ve plastik cerrahlar tarafından uygulanmaktadır.