Her kadın için estetik açıdan ilgi çekici ve güzel görünmek önemlidir. Estetik cerrahi alanında uygulamalar hastaların beklentilerine göre şekillendiğinden kadınların istekleri doğrultusunda genital bölge estetiği operasyonları gelişmiş ve çeşitlenmiştir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti genital bölge estetiği alanında sıklıkla yapılan bir estetik operasyondur. Medikal olarak özetlemek gerekirse vajina girişindeki iç dudak olarak bilinen labium minus ve hemen yanında dış dudak olarak bilinen labium majus bölgesindeki görsel orantısızlıkların giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi operasyona Labioplasti denmektedir. İç dudak ve dış dudak olarak adlandırılan bu bölgeler bazı hastalarda normalden daha büyük boyutlarda, bazı hastalarda ise asimetrik ya da sarkık bir vaziyette olabilirler. Bu bozukluklar Labioplasti ameliyatı ile düzeltilir. Hem boyut hem de asimetri sorunları cerrahi müdahale ile orantılı bir görünüme ulaştırılabilir. Böylece hasta genital bölge estetiği açısından tatmin edici bir sonuç alabilir.

Labium Bölgesindeki Orantısızlıklar

Labium BölgesindekiAslında labium bölgesindeki orantısızlıklar sıklıkla doğuştan itibaren mevcut olmasına karşın ergenlik dönemi itibarı ile hormon dengesindeki değişiklikler sonucu da ortaya çıkabilir. Tekrarlanan vajinal bölge enfeksiyonları da labiumlarda orantısızlığa zemin hazırlayan faktörler arasındadır. İç ve dış dudaklar olarak bilinen bu bölgede normalden daha büyük, asimetrik ya da sarkık olma durumu ise Labioplasti ihtiyacını doğurur. Bu operasyon sayesinde hastanın iç ve dış dudaklarındaki bu bozukluklar oldukça kolay ve tehlikesiz bir operasyon sayesinde yüksek bir başarı oranıyla giderilebilir.

Vajen Estetik Ameliyatı

Labioplasti sıklıkla hastaların estetik kaygılarının giderilmesi amacıyla yapılan bir cerrahi operasyon olmasına karşın labium bölgesindeki işlev bozukluklarının giderilmesinde de sıklıkla başvurulan bir vajen estetik ameliyatı türüdür. Labium bölgesindeki orantısızlıklar bölgede nemlilik oranını değiştirerek vajinit problemine yatkınlığa sebep olur. Ayrıca bartholin bezinde apseye sebep olduğu da bilinmektedir. Bu sorunlarla karşılaşılmaması adına Labioplasti ameliyatı oran bozuklukları olan hastaya uygulanabilmektedir.

Genital bölgesinin dış görünüşüyle alakalı estetik çekinceleri olan kadınlarda özgüven eksikliği oluşabilir ve bu durum cinsel yaşamları konusunda da özgüven eksikliğine sebep olacağından sıkıntılara yol açabilir. Özellikle genç yaştaki kızlarda dış genital bölge orantısızlıkları ileride yaşayacakları birlikteliklerde çekincelere sahip olmalarına sebep olabilir. Ayrıca normalden büyük labium bölgesine sahip olan kadınlarda bikini, tayt ya da dar pantolon gibi kıyafetleri giyme konusunda da çekinceler oluşabilmektedir.

Bu bağlamdaki şikayetlere sahip olan kadınlar Labioplasti operasyonu sayesinde orantılı ve estetik açıdan tatmin edici görünümde bir dış genital bölgeye sahip olabilmekteler.

Labioplasti Dış ve İç Dudak Estetik Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı hastanın durumuna bağlı değişkenlik gösterebilmekle birlikte ortalamada 30 dakika gibi bir süreçte tamamlanan bir dış dudak ve iç dudak estetiği ameliyatıdır. Sıklıkla lokal anestezi eşliğinde yapılır ancak hastaların beklentileri doğrultusunda genel anestezi ile de yapılabilir. Hastanın adet döneminin bitimi en ideal operasyon tarihi olarak tercih edilmektedir. Operasyon sonrası hastanın günlük yaşantısı kaldığı yerden devam edebilir. Ameliyat sonrası en az iki gün duş almamak gerekirken sonraki iki haftalık süreçte hastanın ayakta duş alması mümkündür. Operasyon sırasında uygulanan dikişler sonradan alınmaz. Bu dikişler eriyen dikişlerdir, böylece daha sonradan dikiş aldırma ve ilerleyen dönemde yara izi kalması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Ameliyat sonrası en az bir ay kadar süreyle cinsel ilişkiye girmemek gereklidir.

Bakirelerde de sorunsuz bir şekilde uygulanabilmekte ve kızlık zarına hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Operasyon geçirmiş kadınların ilerleyen dönemlerde normal doğum yapmalarına da engel olabilecek hiçbir negatif etkisinin bulunmaması bu operasyonun oldukça yan etkisiz olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır. Ankrada’da Labioplasti uygulamasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu konuda mutlaka uzman doktor görüşü almalısınız.