Çene yüz hatlarının belirgin olarak oluşumunu sağlamaktadır.  Çene estetiği çeşitli cerrahi işlemler ile çene onarımı yapılan uygulamalardır.  Hem işlevsel olarak hem de estetik amaçlı olarak çene ameliyatı gerçekleştirilmektedir.  Çenenin yüz ile orantılı olacak şekle getirilmesi ile çene estetiği sağlanmaktadır.

Çene Estetiği Ne İçin Yapılır?

Çene estetiği yüzün daha güzel görünmesi ve tüm organların daha doğal görünüme kavuşması için yapılmaktadır.  Estetik cerrahisinde etkili bir şekilde yapılan çene büyütme ameliyatı ile hastanın yüzüne uyumlu bir çene oluşturulmaktadır.  Ayrıca çenenin işlevsel olarak ta daha iyi bir düzeye gelmesi için çene estetiği ameliyatlarında başvurulmaktadır. Çene estetiği etkili bir yüz estetiği olarak dünyanın bir çok ülkesinde ve bizim ülkemizde de uygulanmaktadır.

Çene Estetiği Ameliyatı Kimler Tarafından Yapılır?

Bilindiği üzere tüm cerrahi işlemlerde uygulamanın uzman olan hekimin tarafından yapılması gerekmektedir. Çene estetiği için gerekli olan tüm ameliyatlar ve çene onarımı uygulamaları da uzman bir estetik cerrahı olan doktor tadından yapılmalıdır.  Sterilizasyon ve temizliği konusunda emin olunan bir klinik ortamında yapılması gerekmektedir.

Çene Estetiği  Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene estetiği için gerekli olan operasyonun ne olduğuna karar verilmelidir. Bunun için kişinin sorunun belirlenmesi için testler ve muayene yapılır. Böylece çene törpüleme mi yoksa çene büyütme ameliyatı mi yapılacağına karar verilmektedir. Ve ne ölçüde hangi işlemin uygulanacağı planlaması yapılıyor.  Çene ameliyatı yapılmadan önce planlanan şekli görselleştirilerek hastaya gösterilir. Estetik uygulamalar daha çok yüzün anatomik yapısına uygun olarak yapılıyor.  Birinde estetik görünüm sağlayan ebat başka birisi için kötü sonuç verebilir. Tüm bunlar göz önünde de bulundurularak işlem yapılıyor.  Çenenin küçültülmesi için  törpüleme işlemi yapılmaktadır.  Büyütmek içinse gerekli ölçüde eklemeler ile istenilen görünüm oluşturuluyor.

Bu işlemler yapılmadan önce hastanın bilgilendirilmesi ve rahatlatılması da oldukça önemlidir. Muayenesinde de dikkatli bir şekilde yapılması hastanın daha rahat olmasını da sağlıyor.  Bu şekilde uygulamanın rahat yapılmasını da etkiliyor. Dikkatli ve disiplinli bir çalışma ile ameliyat ortamında gerçekleştirilen uygulamalar estetik bir görüntü kadar rahat bir kullanım fırsatını da sunuyor.  Sorunun kaynağı ve en uygun şekilde nasıl giderilebileceği konusunda hasta ile görüşülmesi en doğru kararı almayı kolaylaştırıyor.

Çene Estetiği Ameliyatı Süresi Sonrasında Dikkat Edilmesi  Gerekenler

Çene estetiği için kullanılan yönteme göre sürede değişiklik olmaktadır.  Kişinin muayenesi ve yapılacak olan işleme göre net bir süre vermek doğru olmaktadır.  Çene ameliyatı genel anestezi gerektiren bir cerrahi uygulamadır.  Doğru teknikler ile yapıldığı için hem ameliyat hem de iyileşme süreci rahatlıkla atlatılabilecektir. Çene onarımı için yapılan uygulamalardır cerrahi uygulaması olduğu için ilk günlerde hafif şişlik ve dizilerin olabileceğini belirtmek gerekiyor. İlk iki gün sıvı çorba türü besinler ile beslenmenin yapılması hızlı bir iyileşme sürecine geçirilmesini sağlamaktadır.

Çene ameliyatı uygulanan yüz estetiği cerrahi uygulamaları arasında yer alıyor. Çene yapısında ciddi oranda bir düzelme ve etkili bir görünüm oluşuyor.  3 ile 7 gün arasında normal yaşantısına dönen hasta yeni halinden memnun olmaktadır. Kullanım olarak rahat bir şekilde tüm işlevi gerçekleştiren çene yapısının oluşturuluyor.  Çene büyütme ameliyatı ile yüzün yapısına ve genel hatlarına uygun olan bir çene oluşturuluyor.  Estetik görünüme sahip olmak için estetik cerrahisinin etkili bir şekilde yapacağınız uygulama yeterli olmaktadır.