Saç dökülmesi ve saçların seyrek bir yapıya sahip olması hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunları arasında yer almaktadır. Bu sorunu çözmek için geliştirilen yöntemlerden biri saç ekme işlemidir. kadınlarda saç ekimi ve bu işlemin nasıl yapıldığına dair bütün bilgiler şu şekildedir:

Kadınlarda Saç Ekimi İşlemi Nedir?

Kadınlarda saç ekimi, saçların seyrek olduğu ve dökülmelerin yaşandığı bölgelere yeni saç köklerinin ekilmesi işlemidir. Genellikle ensenin üst kısmından yani başın arka tarafından saç kökleri alınarak saç dökülmelerinin yaşandığı bölgelere bu kökler ekilmektedir. Kişinin yine kendi saç kökleri yardımı ile yapılan bu işlem, erkeklerde olduğu kadınlarda da olumlu sonuçlar vermektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Ne İçin Yapılır?

Kadınlarda Saç Ekimi Ne İçin Yapılır?Kadınlarda saç ekimi yapılmasının hem psikolojik hem de fiziksel nedenleri bulunmaktadır. Saç dökülmesi ve saçların seyrekleşmesi, kadınları erkeklerden çok daha fazla etkilemektedir. Olası bir kellik korkusu ile hareket eden kadınlar, saç dökülmesi sorunlarında psikolojik olarak oldukça hasar alabilmektedir. Bir kadında görsellik açısından oldukça önemli olan saçlar dökülmeye başladığında kadınların psikolojisi bozulabilmekte ve bu durum depresyon gibi daha ciddi durumlarla sonuçlanabilmektedir. Bundan dolayı kadınlarda saç ektirmenin nedenleri arasında psikolojik sebeplerin önemi yüksektir. Fiziksel olarak iyi görünmek isteyen ve dökülen saçları nedeniyle kendini toplumdan soyutlayan, insan içine karışmak istemeyen kadınların sayısı da oldukça fazladır. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü kadınlarda saç ekimi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik, doğum sonrası, hormon değişiklikleri ve benzeri sebeplerden ötürü dökülen saçların kadınlar üzerinde yarattığı tahribatı önlemek için de saç ekimi yapılmaktadır.

Kadınlarda Saç Ekimi Kimler Yapabilir?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde saç ekimi yapabilecek olan kişiler tabi ki bu işin eğitimini almış olan cerrah hekimlerdir. Saç ekimi konusunda uzmanlaşmış, uzun zamandır bu iş ile ilgili tecrübe edinmiş ve donanım sahibi hekimlerin kadınlarda saç ekimi yapması uygundur. Güven veren ve yapmış olduğu saç ekim işleri ile adından söz ettiren kişiler ve kurumlar, saç ekimi yaptırmak için uygun olan seçeneklerdir. Plastik cerrahlar, saç ekim işlemi için en uygun ve en tecrübeli olan kişilerdir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin, plastik cerrahlar dışında bu işi yaptığını söyleyen kişilere bu işlemi yaptırmamaları gerekmektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor?
Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl YapılıyorKadınlara uygulanan saç ekiminin erkeklere uygulanan saç ekiminden farkı bulunmamaktadır. Saçları yoğun olduğu bölgelerden saç kökleri tek tek alınıp özel petriler içine yerleştirilmektedir. Saç köklerinin alınma işlemi tamamlandıktan sonra saçların döküldüğü ve seyrekleştiği bölgelere bu saç kökleri tek tek ekilmeye başlanmaktadır. Bu yöntemin adı fue yöntemidir ve saç ekiminde en etkili olan yöntemdir. Fue yöntemi ile saçsız bölgelere ekilen saç köklerinin tamamlanması, işlemin de sonlandığını göstermektedir. Oldukça etkili bir işlem olan saç ekiminde başarı oranı %98 olarak tespit edilmiştir.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürüyor?

Saç ekimi için gerekli olan cerrahi işlem süresi kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bu sürenin belirlenmesinde ekilmek için alınacak olan saç köklerinin sayısı ve saçların ekileceği saçsız bölgelerin genişliği oldukça önemlidir. Ekilecek olan saçların yoğunluğuna göre saç ekimi 6 ile 9 saat arasında değişebilmektedir. Bu sürenin uzaması ya da kısalması da söz konusudur. Uzman ekip ve tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılan saç ekimi süresi haliyle daha kısa olacaktır. Bunun yanı sıra saçsız bölgelerin genişliği de oldukça etkilidir. Yapılan ilk muayenelerde hekim tarafından işlemin süresi hakkında bilgi verilmektedir.