Kişilerin kendine olan güvenlerini etkileyen ve zamanla çoğu hastalıklara yol açabilen vücuttaki fazla yağlar, kontrol altına alınmadığında veya diyet programları ile yok edilemediğinde, başvurulan en sık yöntemlerden biri lazer lipoliz yani bölgesel yağ eritmedir. Fazla kilolar insan vücudunda başta kalp olmak üzere birçok organı etkileyebilmektedir. Aynı zamanda, özellikle bir noktada biriken yağlar zamanla kötü görüntülere de neden olabilmektedir. Bu yağlardan kurtulmak için başvurulan yöntemlerden biri de lipoliz ile zayıflama tekniğidir.

Lipoliz İşlemi Nedir?

Lazer Lipoliz, sık tercih edilen, etkili bir bölgesel zayıflama tekniğidir. Vücudun belirli yerlerinde biriken fazla yağların olduğu bölgelere ilacın enjekte edilmesi ile bölgede biriken fazla yağların eritilme işlemine denir.

İşlem Ne İçin Yapılır?

Lazer Lipoliz işlemi vücutta bir noktada biriken fazla yağların, oluşturdukları görüntü bozukluklarından kurtulmak amaçlı yapılır. Bunun yanında selülit tedavisi olarak ta kullanılır. Selülitlerin, bacaklarda veya kollarda oluşturduğu portakal kabuğu görüntüsü, Aynı zamanda göz çevresinde bulunan yağların ve gözaltı torbalarının da ortadan kaldırılması için uygulanır. Kolesterol hastalığı sebebiyle gözaltlarında oluşan torbalar. Bunun yanında yağ aldırma gibi ameliyat gerektiren işlemler sonrası vücutta bazı görüntü bozuklukları oluşur. Bu bölgedeki görünümü düzeltmek amacı ile de lazer lipoliz tekniğine başvurulur.

İşlemini Kimler Yapabilir?

Estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Genellikle hastanelerde uygulanan bazı kliniklerde de yeterli ekipman olduğu takdirde gerçekleştirilebilir. Tedaviye karar kılındıktan sonraki en önemli faktörlerden biride cerrah seçiminizdir. Seçtiğiniz cerrah ne kadar başarılı ve deneyimli ise alacağınız sonuçlar da o kadar etkili olur.

Nasıl Yapılıyor?

Lazer Lipoliz, yağlanmanın görüldüğü bölgelere, çok ince iğneler ile PPC yani fosfaditilkolin maddesinin enjekte edilmesi ile uygulanır. Fosfaditilkolin maddesi, bölgedeki yağ hücrelerinin geçirgenliğini arttırarak, yağların parçalanmasını ve yok edilmesini sağlar. Ayrıca cerrahi bir müdahale gerektirmediğinden, diğer işlemlerde yaşanan sarkıklık gibi kötü görüntüye neden olabilecek sorunları da yaşatmıyor. Alternatif bir diğer seçenek ise soğuk lipoliz tedavisidir. Bu tedavideki asıl amaç ise vücutta bulunan diğer dokulara zarar vermeden, yağ hücrelerini belirli bir dereceye kadar soğutarak, vücuttan atılmasını sağlamaktır. Alternatiflerinin tercih edilmesindeki en büyük etkenler ise cerrahi bir işlem gerektirmediğinden, günlük hayata geri dönme süresinin kısalığı, vücutta herhangi bir sarkma meydana getirmemesi ve herhangi bir yan etkisinin bulunmamasıdır. Aynı zamanda lazer lipoliz, oldukça ağrısız ve acısız bir yöntem olduğundan, diğer bölgesel zayıflama seçeneklerinden daha fazla tercih edilmektedir.

Lazer Lipoliz İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Diğer birçok işlemde olduğu gibi kişinin özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Kişinin kilosuna, yaşına ve vücuttaki yağ oranına göre hesaplanacak seans miktarı, en doğru bilgiye ulaşmanızı sağlar. Ancak genellikle yağ miktarının biriktiği, Uygulama yapılacak bölgeye en az 2-4 seans uygulanması gerekir. Etkisini ise ikinci seanstan sonra gözle görülür derecede fark edebilirsiniz.
Spor veya egzersizler ile belirli bir bölgeye toplanmış fazla yağların vücuttan doğal yollarla atılmasını sağlayan lazer lipoliz tedavisi, günümüzde de oldukça tercih edilen uygulamalar arasındadır.