Çocuklarda şirin bir görüntü olarak algılanan elma yanaklar, ileri yaşlarda yüze çok geniş ve yuvarlak bir ifade verdiği için hantal bir görünüm oluşturur. Alt kısımdaki yağ artışı nedeniyle, ideal olarak daha belirgin olması gereken elmacık kemiklerini ön planda göremeyiz . Yanakları inceltmek için uygulanan Bişektomi operasyonu ile genel anesteziye ihtiyaç duymadan, beğenilmeyen, fazla bulunan geniş yanakları küçülterek yüz ile orantılı hale getirip yuvarlak görünümü azaltmayı ve değiştirmeyi hedefleyen yanak inceltme, yanak estetiği operasyonudur.

Yanak Estetiği Yanak İnceltme Ameliyatı

Bichat adı verilen yağ torbaları, yüzün her iki tarafında masseter ve buccinator kasları arasında bulunan yağ birikimleridir. Çiğneme hareketlerine yardımcı olan bu iki kas, hareketleri için yağlı bir yapıya, bir yastıkçığa ihtiyaç duyarlar. Herkesin sahip olduğu bu yağ yastıkları bazı durumlarda abartılı bir şekilde gelişir ve yüz çok yuvarlak bir görünüm alır. Bu durumda Bichat torbalarını azaltarak inceltme yapılabilir. Bu yağın hacmi, vücut ağırlığı ile orantılı değildir, bu yüzden birçok normal ve düşük vücut ağırlığına sahip insan da, geniş ve büyük yanak bölgelerine sahip olabilir. Yanak estetiği alanına giren bu sorunu ortadan kaldırmak için yanakları inceltme Bişektomi uygulanabilir.

Bişektomi Ameliyatı

Yanak estetiği alanına giren ve Yanakları inceltmek için uygulanan Bişektomi yöntemi, hafif sedasyon ve lokal anestezi ile yapılabilecek cerrahi bir müdahaledir. Ağız içinden küçük, bir santimetre kesi ile girilerek, Bichat yağ pedleri alınır ve kendiliğinden düşen birkaç sütürle kesi kapatılır. Müdahale yaklaşık 45 dakika ila bir saat kadar sürer. Dışarıdan görülen bir ize neden olmaz.

Bişektomi operasyonu ile yuvarlak geniş yanaklar incelerek yüze daha keskin hatlar kazandırılması ile yüzün estetiğinde bütünüyle bir farklılığa kavuşması sağlanmış olacaktır.

Bişektomi Yanak İnceltme Operasyonu Sonrası

Yanak İnceltme operasyonu sonrası hasta aynı gün evine gidebilir. Bir hafta boyunca ağız hijyenine özen gösterilmeli, yemeklerden sonra dişler sık bir şekilde fırçalanmalı ve gargara kullanmalıdır.

Bişektomi sonrası yüze hantal bir görünüm veren alt kısımdaki şişkinlik azalır, yüz incelir, dolayısıyla elmacık kemikleri daha belirgin hale gelir, bu da çekici bir ifadeye sahip olunmasını sağlar.

Yanak estetiği Ankara Bişektomi yanak inceltme operasyonu estetik plastik cerrahlar tarafından uygun şartlarda uygulanmalıdır.