Kadınların bir çoğu göğüslerinin şeklini değiştirmek isterler. Kimi kadınlar daha dolgun, kimileri daha küçük göğüslere sahip olmak ister. Bazı kadınlarsa göğüslerindeki sarkmadan şikayetçidir. Tüm bu şikayetlerin her birine uygun estetik müdahale yöntemi vardır.

Bazı kadınlar göğüslerinin küçük olmasından şikayetçidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için en etkili yöntem silikon ile büyütme ameliyatıdır. (Mamoplasti) silikon implantlar kullanılarak göğüslere dolgunluk kazandırılır. Göğüs büyütme ameliyatı tamamen sizin kişisel tercihinize bağlı olup en önemli nokta, ameliyattan sonra kendinizi daha iyi hissettirip hissettirmeyeceğine karar vermenizdir.

Dünyada en çok uygulanan estetik cerrahi yöntemleri arasında bulunan göğüs büyütme işlemine 30 yılda toplam üç milyon kadın başvurmuştur. Operasyon sonucunda kadınların memnuniyet oranı ise oldukça yüksektir.  Büyütme işlemi için kullanılan silikonlar iki kısma ayrılmaktadır: salin ve silikon jel implantlar. Sızma ve sıvı azalmasına çok az rastlandığı için son yıllarda silikon jel dolu implantlar daha çok tercih edilmektedir.

Göğüs büyütme operasyonlarında göğüslere iki tür şekil verilir: Yuvarlak ve anatomik (göz damlası). Yuvarlak şekil daha çok yeterli meme dokusuna sahip bayanlar için güzel bir sonuç ortaya çıkarır. Aksi taktirde memenin üst kısmında doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır. Daha zayıf ve meme dokusu az olan bayanların ise doğal bir görünüm elde etmek için anatomik meme implantları tercih etmesi tavsiye edilir.

Mamoplasti Yöntemleri

  • İmplantın meme altındaki kat yerinden yerleştirilmesiyle yapılır.
  • Meme başından implant yerleştirilir.
  • Kotukaltı çukurundan insizyon. Bu yöntem daha çok yuvarlak implantlar için uygulanmaktadır. 

Göğüslerin büyük ve ağır olması kadınlar açısından fiziksel olduğu kadar psikolojik sorunlar da yaratır. Büyük göğüslü kadınların en çok şikayet ettiği fiziksel sorun sırt ağrısı ve duruş bozukluğudur. Tabii ki bu fiziksel sorunlar psikolojik sorunlar da doğurur.

Bu işlemde yapılan şey fazla deri, yağ veya meme başı çevresi dersinin alınmasıyla gerçekleştirilen küçültülmesidir. Böylece fiziksel rahatsızlık verecek düzeyde büyük veya biri diğerine göre büyük olan göğüsler küçültülmüş oluyor. Operasyondan öncesinde yapılan çizimlere uygun bir şekilde Göğüs küçültme işlemi gerçekleştirilir. Eriyebilen dikiş sayesinde dikişlerin alınması da gerekmiyor.

Yaşın ilerlemesi, kötü beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, kilo değişikliği, hamilelik ve emzirme gibi nedenlerden dolayı göğüslerde sarkma meydana gelir. Göğüs dikleştirme ameliyatlarında amaç göğsün küçülmesini sağlamak değildir. Burada amaçlanan şey, elastikliğini kaybetmiş göğüsteki fazla derinin çıkarılması yoluyla daha dik bir göğüs şekline kavuşmanızı sağlamaktır.

Meme dikleştirme teknikleri göğsünüzün şekline göre değişiklik göstermektedir. Genelde meme başı çevresinde bulunan skarlar göğüs alt çizgisine kadar uzanabilir. Göğsünüzün şekline göre göğüs altı çizgisi boyunca da uzanabilir.

Göğüs Rekonstrüksiyonları

Kanser sonrası göğüsün alınması kadınlarda psikoloji olarak derin sorunlar yaratabilir. Fakat onkolog ve genel cerrah denetiminde yapılan bir operasyonla bu sorun giderilebilir. Bunun için iki yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntemde hastanın kendi dokusundan alınarak meme yapılır. İkinci yöntemde ise silikon implant yapılarak protez göğüs yapılmaktadır. Silikon implant/deri flebi veya protez/flep kombinasyonuyla gerçekleştirilen bu operasyonlardan sonra diğer göğüs asimetrik kalabilir. Bu durumda sağlam göğüs için dikleştirme/küçültme/büyütme operasyonları yapılır.

Ankara’da Meme estetiği ameliyatı ve uygulamalarını birçok estetik cerrahi doktoru bulunmaktadır.