Çene botoksu uygulamasıyla sadece estetik bir görüntü sağlamakla kalınmaz, aynı zamanda çene bölgesini daha yetkin kullanımı, çene kasılmaların azalması sağlanıyor.  Estetik amaçlar için çok yaygın kullanılan bir uygulaması olmasının yanısıra birçok sağlık problemine de fayda sağlamaktadır.

Çeneye Botoks Uygulaması

Özellikle alt çene ve çene ucu bölgesinde oluşan kırışıklığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Enjeksiyon birkaç noktaya uygulanır. Çene kasına uygulanmaktadır, iyi bir uygulamada kasa zarar verilmesi olası değildir ve çiğnemede problem yaratmaz, aksine bu işlem sonrasında çene hareketleri daha rahat yapılabilmektedir. Yanaklar belirginleşir, kırışıklıklar giderilir ve çene formu daha düzgün hal alır. Çene botoksu ifadeyi olumlu yönde etkileyen, yüzün yukarı çekildiği bir uygulamadır.

Botoksla Çene Kırışıklıkları Tedavisi

Çene botoksu, çene bölgesindeki kırışıklıklar veya asimetrik görüntüyü onarmak gibi estetik amaçlarla kullanılan bir uygulamadır. Çene ucunda ve ağız kenarlarında meydana gelen kırışıklıkların bilinen en yetkin çözümüdür. Çiğneme kasları güçsüz hissedildiğinde, uyku esnasında diş gıcırdatması ya da diş sıkma problemlerinde uygulanması yararlıdır. Çenede meydana gelen istemsiz faaliyetler; çene ekleminin bozulmasına, dişlerin aşınmasına ve çene bölgesinde ağrıların oluşmasına sebep olmaktadır. Çene botoksu çözümcül bir uygulamadır ve koruyucu etkisiyle de çene ekleminizin ve dişlerinizin zarar görmesini engeller.

Çene Botoksu ile Diş Sıkma ve Gıcırdatma Sorununun Tedavisi

20 ila 65 yaş arası herkes uygulayabilir, risk yoktur. yanakların belirginleşmesini sağladığı gibi çene ağrıları, diş sıkma ve diş gıcırdatması gibi şikayetlerin de çözümünde kullanılacak bir tedavidir.  Yani  uykuda dişleri gıcırdatan kişilerin de botoks uygulamasından fayda sağlaması mümkündür. Çenenin istem dışı faaliyetine, çene eklemi rahatsızlıklarına bir çözüm olarak da çene botoksu önerilmektedir. Genellikle kırışıklık çözümü için talep edenler, uygulamanın eklem problemlerine çözüm olacağını bilmezler. Uygulama sonrasında diş sıkma, gıcırdatma ya da çene ağrısı gibi şikayetlerinin azaldığını gözlemektedirler. Çene botoksunun etkisi 4 ila 6 ay sürmektedir ve 6 ay arayla tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Çene sıkma, kasılma alışkanlıklarını etkileyen ve onaran bir uygulama olduğu için tıp camiasında ciddi bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Çene botoksu uygulaması oldukça basit bir işlemdir. İşlem süresi 5 ila 15 dakika süren bir uygulamadır. Çene kasına ince uçlu bir iğne ile enjekte edilir. Kırışıklık çözümü için 6 ay arayla uygulamayı tekrarlamak gerekmektedir. Çene eklemi tedavisi ile de çözümcül sonuçlar gözlenmektedir.

Mutlaka doğru ellerde gerçekleşmelidir. Bölgeye yanlış bir uygulama yapılırsa asimetrik sonuçlar ortaya çıkabilir. Doğru dozun ayarlaması önemlidir.

Çene Botoksu Etki Süresi ve Sonrası

Uygulamanın ardından 4 ila 7 gün içinde bölgede etkinliğini gösterir. Çene botoksu, uzun vadeli çözümcül bir uygulamadır. Görüntünün en aktif olduğu süre 4 aydır, 1 ya da 2 aylık bir süre etkinliğin devam etmesi kişiden kişiye değişmektedir. Eğer botoksu ilk kez uyguluyorsanız, uygulamadan sonraki 2 – 3 haftalık süreçte rötuş talebinde bulunabilirsiniz.  6 ayda bir tekrarlanması tavsiye edilen bir uygulamadır. Özellikle kırışıklık tedavisinde koruyucu etkisi de olan bir uygulamadır. Çene estetiği  Ankara başta olmak üzere belli başlarda şehirlerde gerçekleştirilmektedir.