Genital Estetik İşlemi Nedir?

Genital bölgede istenmeyen görünümlerin düzeltilmesi için yapılan estetik amaçlı işlemlerdir. Genital estetik kişinin hem kendi görüntüsüyle barışık olması hem de partneriyle cinsel yaşamının daha keyifli ve huzurlu olması açısından da önem taşımaktadır. Son yıllarda genital bölge estetikleri için başvuran insanların sayısı oldukça artmıştır. Genital estetiğin; genital dudakların şekil bozukluğunu düzeltme, genital şişkinlik ve yaşlanma ile ilgili müdahaleler, g-noktası ve klitoris estetiği, vajina daraltma gibi çeşitli alanları mevcuttur.

Ne İçin Yapılır? 
Genital bölgedeki küçük olan yani iç kısımda bulunan dudaklar (labium minus) yaş ilerledikçe sarkabilmektedir. Bazen bu nadir görülse de doğuştan gelen bir sorun da olabilir. Bunlar normalde büyük dudakların altındadırlar ve dışarıdan görünmezler. Küçük dudakların normalden büyük bir görüntüde olması ve sarkması sorununun giderilmesi için Labioplasti işlemi yapılır. Bir başka genital  bölge sorunu ise özellikle doğum yapan kadınlarda sıkça görülen vajina genişlemesidir. Bu da cinsel ilişkiden haz alınmamasına yol açar. Bu problemin çözümü için vajina daraltma(Vajinoplasti) tekniği kullanılır. Klitoris, küçük dudakların ön taraftaki birleşim yerinde bulunur. Bazı kadınlarda klitorisin üzerinde bir deri vardır ve bu deri kadının cinsel ilişkiden haz almasını engellemektedir. Aynı zamanda klitorisin küçültülmesi amacıyla yapılan operasyonlar da bulunmaktadır. Genital estetikler arasında, dış bölgedeki fazla yağlanmanın giderilmesi için uygulanan liposuction da vardır. Çok doğum yapmaktan ve yaşın ilerlemesinden kaynaklı dış dudak ( Labium Majus ) sarkmaları, incelmeleri ve buradaki kötü görüntü basit bir müdahale ile düzeltilebilir. Kızlık zarı dikimi ( Hymenoplasty), genital bölgedeki koyulaşmanın giderilmesi, genital siğillerin tedavisi, g noktasının büyütülmesi bu bölgeye yapılan estetik amaçlı operasyonların amaçları arasında yer almaktadır. Son zamanlarda lazerle yapılan uygulamalar da oldukça popüler hale gelmiştir. Lazerle yapılan estetik operasyonlar; vajina yenileme, gençleştirme, daraltma, beyazlaştırma, sıkılaştırma ve vajina içi cilt katlantıları yaratmadır.

Kimler Yapabilir?

Estetik, Plastik cerrahlar ve jinekologlar genital estetik operasyonları yapabilir.

Nasıl Yapılır?

İç dudak estetikleri, sedasyon ve lokal anestezi ile yapılabilmektedir. İç dudakların kesilerek dış dudakların altında kalması sağlanır. Ameliyatta kendiliğinden eriyen sütürler kullanılacaktır. Herhangi bir dikiş sorunu oluşmaz. Herhangi ciddi boyutta bir ağrı sızı hissetmezsiniz. Ağrı kesici ile olası bir ağrı da önlenebilir. Vajina daraltma ameliyatları da lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Bu ameliyatta vajen girişinden itibaren 3-4 cm içeriye uzanan alan daraltılmaktadır. Bir iki cm kadar bir daralma gerçekleşir. Buradaki daralma kadının klitoristen daha fazla haz almasını da sağlamaktadır. Klitoris estetiği ise daha hassas ve iyi analiz gerektirir. Bu ameliyatlarda da lokal anestezi uygulanır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Ameliyattan sonra bir süre bazı kurallara uymak gerekmektedir. Lazer yöntemi ile genital beyazlatma işlemi oldukça pratiktir. Çoğunlukla tek seans yeterli olmaktadır. Ağrısı hiç yoktur ve genellikle de işlemden hemen sonra işe bile dönülebilir. Lazer ile vajinal daraltma, genital bölge sıkılaştırma ve renk açma operasyonlarında sıklıkla fraksiyonel lazerler kullanılmaktadır. Dolgunluk amaçlı genital sıkılaştıma ve renk açma işlemi aynı seansta bile yapılabilmektedir.

Cerrahi işlem ne kadar sürüyor?

Genital estetik işlemleri oldukça sık yapılmaya başlanmıştır. Son zamanlarda bu konudaki taleplerin artmasıyla beraber doktorların da konu hakkındaki pratikleri ve uzmanlıkları ilerlemektedir. İyi bir doktor seçimiyle, çok rahat, güvenli ve genelde kısa süreli işlemlerdir. Genital bölge operasyonlarının süresi türüne göre değişmekle beraber sıklıkla bir saati bulmaz; ortalama olarak 30 dakikadır. Lazer işlemleri daha da kısa bir zamanda yapılabilmektedir.