Göğüsler kadınların dişilik sembolüdür ve istenilen boyutlarda ve ölçülerde olmadığı durumlarda kişide ciddi bir özgüven kaybına neden olabilmektedir. Estetik olarak meme büyütme için en sık silikon protezler tercih edilse de kişinin kendi yağ dokusundan otolog transferle veya ameliyatsız meme dolgusu uygulamaları ile de göğüs boyutlarında bir artış elde edilebilir. Dünya üzerinde yapılan en fazla estetik cerrahi operasyonları meme büyütme ameliyatlarıdır. Ülkemizde de bu oran en üst sıralarda yer almaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Meme augmentasyonu sıklıkla doğal memelerin boyutunu büyütmek için yapılır. Kilo alıp verme, hamilelik, emzirme sonrası deformasyon ve hacim kaybına uğrayan göğüslere tekrar hacim kazandırmak, asimetri sorunu var ise düzeltmek amaçlı da göğüs büyütme ameliyatı planlanabilir.

Göz yaşı şeklinde veya yuvarlak şekilde meme implantları mevcuttur. Silikon bir kılıfla çevrili silikon jel içerikli olan bu implantlar darbelere ve basınca son derece dayanıklıdır. Tamamen zararsız olup kullandığımız protezlerin hepsi FDA onaylıdır. Uygun implant meme dokusu altına veya kas altına yerleştirilir. Hastanın anatomik yapısına, göğüs kafesi çapına, boyuna göre en uygun boyut ve şekildeki implant, uzman bir plastik cerrah tarafından detaylı fizik muayene yapıldıktan sonra hastanın görüşleri de dikkate alınarak kararlaştırılır.

Estetik Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilir. Kesi meme başı cildindeki koyu renkli kısımla normal deri sınırından (periareolar) yapılabilir. Bu kesi için hastanın meme başı çapının uygun genişlikte olması gerekir. Az da olsa his kaybı riski vardır. Koltuk altı kesisi (transaksiller) de sonrasında askılı giyildiğinde izin kollar kaldırıldığında belirgin olabilmesi ve memenin lenfatik drenajını etkileyebilmesi nedeniyle çok tercih edilmez. En sık olarak meme altından meme altı kıvrımına denk gelen (inframammarian) kısımdan, yaklaşık 4 cmlik bir kesi ile girilir. Ameliyat sonunda estetik dikiş ile kapatılan bu kesinin izi karşıdan bakışta normal pozisyonda görülmez. İlerleyen aylarda da giderek silikleşir.

Memeye silikon yerleştirmek için implanta uygun bir cep oluşturmak gerekir. Bu cep, meme dokusu altında, kas üstünde veya kas altında olabilir. İnframammarian kesi tercih edildiğinde süt kanallarında herhangi bir harabiyet olmayacağı için sonrasında emzirme ile ilgili bir problem yaşanmaz. 

Operasyon süresi ortalama 1 saat olup hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilebilir ancak 24 saat kalması uygundur.

Ameliyat Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası ilk günler memelerin özellikle üst kısımları beklediğinizden büyük gözükebilir. Bu şişlik normaldir, yaklaşık 2. haftada inmiş olacaktır. Ameliyat sonrası süreçte, ilk 1 ay normal sütyen değil, önden kopçalı veya fermuarlı medikal sütyen giyilir. Yine İlk aylarda göğüsler serttir zamanla yumuşar ve 6 ay- 1 yılda son şeklini alır.

Göğüs Büyütme İçin Yerleştirilen Silikonlar Zararlımıdır?

Göğüs protezleri nedeniyle ileri dönemde memeye yönelik tarama tetkiklerinde kitlelerin görülmemesi gibi bir durum oluşmaz, görüntüleme yöntemleri açısından bir engel teşkil etmez.

Operasyonu yada Uygulamaları Kimler Nerelerde Yapabilir ?

Estetik cerrahi doktorları tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilirken bu operasyonlar, Yine konunun uzmanları tarafından Dolgu ile ameliyatsız meme büyütme uygulamları klinik şartlarında yapılabilmektedir.

Ankara Meme büyütme ameliyatı hakkında gerekli bilgiye ulaşmak ve fiyatları konusunda bilgi almak için yapılacak işlem hakkında bir görüşme yapılması gerekmektedir. Süreç hakkında sorunlarınız için bizleri arayabilir yada doktora sorun forumlarımızdan faydalanabilirsiniz.