Lazer, bugün mühendislikten estetiğe kadar günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Dermatoloji alanında ise epilasyon (istenmeyen tüylerden kurtulma), yüzdeki lekeler, kılcal damarlardaki çatlaklar, varisler, yüzdeki kırışıkların düzeltilmesinde, cilt gözenekleri sıkılaştırmada ve aynı zamanda  dövmelerin silinmesi gibi birçok işlemde kullanılmaktadır.

Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Yaşlanma,  sigara-alkol kullanımı, obezite gibi yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren etkenler, cilt yapısına da direkt etki etmektedir. Ciltte bulunan ve daha sıkı bir görünüm sağlayan kolajen miktarının zamanla düşmesiyle ciltte elastikiyet azalır, sarkma meydana gelir, gözenekler açılır ve kötü bir görünüm ortaya çıkar. Bu görünüm estetik müdahaleyle daha iyi hale getirilebilmektedir. Bunun iki yolu bulunmaktadır.

  • Lazer yardımıyla ciltteki bu kolajen yapıda oluşturulan ani kısalma, ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.
  • Dermapen yöntemiyle kişinin üst derisine zarar verilmeden uygulanarak cilt gözenekleri sıkılaştırılır.

Cilt Gözenekleri Neden Genişler?

Ciltte bulunan akne ya da yağlı cilt problemi gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Ölü deri artığı, makyaj malzemesi kalıntıları, bakteri debrisleri, kişinin kendi sebumu gibi nedenlerle tıkanan gözeneklerin kaliteli ve etkin bir şekilde uzun süre temizlenmemesi nedeniyle biriken maddeler gözeneklerde genişlemeye neden olur.

Dermapen Yöntemi Nedir?

Dermapen yönteminde deri altına, ultra ince mikro iğnelerle kollajen sentezi sağlanıp cildin elastiki yapısının kazanılması hedeflenir. Böylece cilt gençleştirme işlemi yapılmış olur, cilt gözenekleri sıkılaşır.

Diğer Cilt Yenileme Operasyonları Nelerdir?

Günümüzde epey rağbet gören ve ilk önce diş hekimleri tarafından kullanılan bir yöntem olan  PRP işleminde, cildin savunma mekanizmasının devreye girmesi sağlanır.

PRP Nedir ve Nasıl Uygulanır?

PRP uygulaması için sizden alınan bir miktar kan, içinde özel bir seperatör jel olan tüplere alınır. Bu jel sayesinde santrifüj işlemi sonrası trombositten zengin plazma elde edilir. Trombositin en önemli özelliği; dokuda var olan hasarın iyileşmesini sağlar, dokuda yenilenmeyi uyarır ve cildin savunma mekanizması güçlendirilmiş olur. Ciltte tekrar sentez yapmak uyarılacağı için cilt yenileme etkisi görülür.

PRP Ne Kadar Süre Etkilidir?

Her 15 günde bir 3-4 seans daha yapılır. 8 ile 10 ay arasında tekrar seanslara başlanır ve 3-4 kur daha yapılır.