Botoksun burun bölgesinde iki kullanım alanı mevcuttur. İlki burun sırtındaki tavşan çizgileri olarak ifade edilen yatay kırışıklıklardır. Bu kırışıklıklar levator labii superioris alaque nasi kası etkisine bağlı olarak görülür. Diğeri ise özellikle gülme ile birlikte sarkıklığı artan burunlarda burnun aşağı çekilmesine sebep olan depresor septi nasi kas grubuna yapılan uygulamalardır. Uygun hastalarda düşük burun görünümünde burun ucu kaldırma işlemi Burun botoksu ile ameliyatsız olarak sağlanabilmektedir.

Burun Botoksu Uygulaması

Burnun iç yapısında bulunan bir kas gurubu olan Depressor Septi Nasi kası burun septumundan üst dudağa uzanır ve burnun aşağı doğru eğilmesine sebep olur.  Bu çekilme gülündüğünde daha fazla belirgin hale gelir ve görsel olarak rahatsızlık verebilir. Bu durumlardan kurtulmak için burun botoksu ile kasın çekme etkisi bloke edilerek kaldırma işlemi yapılabilir. Böylece görsel olarak daha güzel bir burun yapısına kavuşulmuş olunacaktır. Bazı durumlarda ek olarak burun dolgusu ile birlikte uygulanması da gerekebilir.

Burnunun yapısının dışarıdan bakıldığında sarkık durduğunu fark eden kişiler bu sarkıklığı tedavi etmek için bu işlemi yaptırmak isteyebilirler. Ancak her burun ucu düşüklüğü botoksla yeterli kalkıklığa ulaşamaz. Sadece botoks ile belli bir seviyede elevasyon sağlanabilir, özellikle çekilmenin gülme ve konuşma ile belirginleştiği hastalarda daha uygun bir yöntemdir.

Nasıl Yapılır?

Doktorunuz tarafından yapılacak gerekli muayeneler sonrası burun botoksu işlemi için uygun iseniz, ilk aşamada uygulamanın ağrısız olması için anestezi, lokal krem veya sprey ile uygulanır. Sonrasında probleme yol açan burnun kas yapısına botoks uygulanması 10-15 dakika süren bu kısa işlem, sizi günlük hayatınızdan alıkoymaz. Birkaç gün gibi kısa bir sürede tedavinin etkileri görülmeye başlanır.

Uygulama Ne Kadar Sürüyor?

Burun botoksu klinik şartlarda uygulandığı için çok kısa sürede yapılabilir. 10 ila15 dakika gibi bir sürede işlem tamamlanabilir. Tedavinin etkilerinin hasta tarafından görülmesi zaman alacaktır. 2-3 gün içerisinde başlayan etki 2. haftada iyice netleşmiş olur. Bunun yanında hasta bu işlemi 4 ile 8 ay arasında kontrollü olarak tekrar yapmak durumundadır. Çünkü bu yöntem kolay ve kısa sürede yapılmasının yanında geçici sonuçlar içerir.

Ankara burun botoksu fiyatları ve işlemi uygulatmak için konunun uzmanı doktorlardan bilgi edinebilir, sorularınız için soru formundan veya iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.