Sivilce İzi Tedavisi

Sivilce izleri, özellikle ergenlik döneminde çıkan aknelerin iyileşmesi sonrasında yüzde oluşan leke, pürüz ya da çukurlardır. Ama akneler yetişkinlerde de görülebilmektedir.  Sivilce izi tedavisi için uygulanan birçok yöntem olmasına rağmen, denenen ilaç, krem ve cerrahi yöntemlerde istenen sonuçlara tam olarak ulaşılamamıştır. Sivilce izlerinin tedavisinin zor olmasının sebebi izlerin yerleştiği dokuların biyolojik yapısıyla ilgilidir. Sivilce izlerinin temel yapısı sert ve fibroz dokulardır. Bu dokulara ilaçla ulaşabilmek kolay bir işlem değildir. Sivilce izinin tedavisinde yapılması gereken, hasarlı olan bu dokuların yok olmasını sağlayarak, yeni doku meydana getirmektir. Akne izi sorunu yaşayan kişi, bu durumdan rahatsızlık duyarak kendine güvenini yitirmekte ve sosyal hayata dahil olmayı reddedebilmektedir. Bu yüzden akne izlerinin tedavilerinin bir an önce yapılması önemlidir.

Kaç Çeşit Akne İzi Vardır?

Yüzeysel, derin ve Keloid tipi olmak üzere üç çeşit akne izi vardır.

Yüzeysel Akne İzleri: Cildin üst tabakasını etkileyen akne izi tipidir. Hafif çukurları ve çökmeleri ifade eder. Kimyasal peeling yöntemiyle azaltılabileceği gibi,iyileşme olmaması gibi durumlarda lazer tedavisi denenebilir.

Derin Akne İzleri: Çapları 2 mm’nin altında olsa da bazen deri altı yağ tabakasına kadar inebilen derin izlerdir. Lazer tedavisi uygulamanın daha iyi sonuçlar verebileceği iz tipidir.

Keloid Tipi Akne İzleri: Sivilce bölgesinde kollajen üretimiminin aşırı olması nedeniyle deriden yukarı doğru büyüyen yara dokusu tipinde akne izleridir.

Sivilce İzi Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Sivilce izi tedavisinde kullanılan yöntemler, Lazer tedavisi, PRP, Kimyasal peeling, Dermabrazyon, Doku nakli, Dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonu, Punch eksizyon, Subsizyon, İntralezyonel steroid enjeksiyonu ve yumuşak doku arttırımı şeklinde sıralanabilir.

Sivilce İzi Tedavisinde Lazer Yöntemi

Akne izi tedavisinde lazer yöntemi en etkili yöntemlerden biridir. Sivilce izlerini bütünüyle yok etmek mümkün olmasa da, merkezimizde lazer tedavi yöntemleriyle ameliyatsız bir şekilde sivilce izlerinizi en aza indirgiyoruz. Aynı zamanda ciltteki izin durumuna göre diğer yöntemlerle birlikte uygulanan lazer tedavilerinden daha başarılı sonuçlar almaktayız.

Sivilce İzleri için Lazer Tedavileri Nasıl Uygulanır?

Sivilce izi tedavisinde uyguladığımız 3 çeşit lazer tedavi yöntemi bulunmaktadır. Cildi soyarak ve soymadan uygulanan lazerler ve fraksiyonel lazerler.

Lazer uygulamaları ciltteki sivilce izlerinin durumuna göre 20-30 dk süre ile uygulanmaktadır.

Cildi soyarak yapılan lazerler cildin üst tabakasını soymak suretiyle uygulanırlar. Cildin yenilenmesi ile  de izlerin azalması sağlanmış olur. En az 3 seans yapılması tavsiye edilir.

Cildi soymadan yapılan lazer uygulamaları da, cildin alt tabakasına nüfuz ederek iz tedavisi yaparlar. 2-4  hafta arayla 6 seans yapılması tavsiye edilir.

Lazer tedavi yöntemleri içinde en etkili yöntem fraksiyonel lazer yöntemidir. Bu yöntem de, soyarak ve soymadan yapılışına göre 2’ye ayrılmaktadır. Fraksiyonel lazerde noktalara yoğun enerji uygulanarak cildin alt tabakalarına ulaşılır, derin izlerde etki gösterir. 1 ay aralıklarla en az 3-5 seans arası yapılması tavsiye edilir

Lazerle sivilce izi tedavilerinden sonra, ciltte kızarıklık, şişme, hafif kabuklanma ve sivilce atakları gibi durumlar yaşanabilir. Bu gibi etkileri ortadan kaldırmak için kremler mevcuttur. Lazerle tedavi yönteminde tam bir iyileşmenin görülebilmesi için 6 ay beklenmelidir. Aktif sivilce, uçuk ya da herhangi bir yaranın bulunduğu cilde sahip olan kişilere, hamilelere, son 6 ay içinde isotretinoin kullanmış olanlara lazer işlemi uygulanmaz. Ayrıca lazer tedavisine yaz aylarında başlanmamalıdır ve sivilce izleri bulunan kişiler güneşten korunmalı ya da yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalıdırlar. Ayrıca cildin sık sık nemlendirilmesi de  önemlidir.