Burun ucu estetiği yani “Mini Rinoplasti” gerek ülkemizde gerekse dünyada, hem kadınlar kem de erkekler tarafından yaygın biçimde yapılan estetik müdahalelerden bir tanesi olmaktadır. Burun, yüzün tam ortasında yani yüzün ağırlık merkezinde yer almaktadır. Burunun; dudak, göz, kaş, elmacık kemiği gibi yüzün diğer organları ile uyumlu olması, estetik görünüm açısından oldukça önemlidir. Yüzün diğer unsurlarına istinaden orantısız olan burun, yüzün şeklini ve estetik görünümü doğrudan etkilemektedir. Bu anlamda, Burun estetiği ile ilgili yapılan operasyonlardan bir tanesi burun ucu ameliyatı olmaktadır. Burun bölgesine yönelik gerçekleştirilen estetik operasyonlardan biri olan burun ucu estetiği hakkında merak edilen ve sıkça sorulan soruları bu yazı içeriğinde bulabilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun Ucu Estetiği NedirGerek coğrafi koşullar gerek genetik faktörler gerekse de sonradan meydana gelen çevresel etmenler dolayısıyla burun, yüz hatlarıyla orantısız olabilmektedir.  Yüz hatları ile uyumsuz burun ucunun düzeltilmesi ve tedavi edilmesi işlemine burun ucu estetiği denilmektedir. Bu estetik müdahale öncesinde burun ucu; geniş, düşük ya da asimetrik bir görüntüde olmaktadır. Dolayısıyla da cerrahi müdahale burnun uç bölgesine yapılmakta, bunun dışında burun kemiğinin anatomik yapısına müdahale edilmemektedir.

 

 

Burun Ucu Estetiği Ne İçin Yapılır?

Burun ucu estetiği, burnun uç kısmındaki şekil bozukluklarını gidermek amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyona burun ucu kaldırma işlemi de denilmektedir. Burun ucunu şekillendirme, burnun uç kısmındaki genişlik, düşüklük ya da asimetrik yapı düzeltilmekte, burnun orta kısmındaki kıkırdak yapı şekle sokulmakta, eğrilikler giderilmekte ya da uçtaki yetersiz projeksiyon iyileştirilmektedir.

Burun Ucu Estetiğini Kimler Yapabilir?

Burun estetiği için doktor seçimi oldukça önemlidir. Burun, sık ve sürekli cerrahi müdahalelerde bulunulabilecek bir organ değildir. Burun operasyonlarını KBB uzmanları ve plastik cerrahlar yapar. İşinde uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gereken burun kaldırma operasyonunu 18 yaş üstündeki kadın ve erkekler yaptırabilmektedir. İşlemin gerçekleştirilebilmesi için, yukarıda sıralanan burun ucu şekil bozukluklarının olması gerekmektedir. Kemerli yapıda burnu olanlar, burunlarının üst kısmındaki kemiklerde deformasyon olanlar, burun aksında bozukluğu olanlar ve daha önceden burun ile ilgili cerrahi müdahale geçirenlerin burun ucu estetiğinden ziyade, normal burun ameliyatı yaptırması gerekebilmektedir. Bu duruma yönelik en net ve doğru bilgiyi hekime danışarak öğrenebilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Burun ucu estetiği nasıl yapılıyorBurun ucu estetiği, açık rinoplasti tekniği ile, klasik burun ameliyatı yöntemine benzer şekilde yapılmaktadır. Burun kemikleri kırılmadan yapılan estetik müdahalede; burnun kanatları küçültülebilir, kıkırdaklar inceltilebilir, dudak ile burun arasındaki açı (yamukluk) düzeltilebilir. Ameliyatlarda genel ya da lokal anestezi tercih edilmektedir. Çoğunlukla sedasyon anestezi altında yapılan bu operasyonlarda açık yara olmadığı gibi, burun ucunda da herhangi bir iz oluşmaz. Gelişen teknoloji ile uygulanmaya başlanan bir diğer yöntem de iple burun ucu kaldırma işlemidir. Lokal anestezi altıda yapılan “iple askı” tekniğinde temel olarak, burnun ucundan yukarıya (iki kaş arasına) doğru estetik ipi ile askılama işlemi yapılarak, burun ucu kaldırılmaktadır.

Burun Ucu Estetiği Ne Kadar Sürüyor?

Burun ucu estetiğinin süresi 30 ila 60 dakika arasında değişmektedir. Ameliyat genel olarak 45 – 50 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Burun ucu estetik operasyonunun sonrasında, hasta hemen evine gidebilmektedir. Tamponsuz yapılan burun ucu ameliyatlarında nefes alma zorluğu gibi sorunlara da rastlanmamaktadır. Ameliyat sonrası lokal morluklar ve şişlikler olabilir. Burun ortalama 1 ay içerisinde yüze uyumlu hale gelmekte ve ameliyatı takriben 1 sene içinde de iyileşme olumlu şekilde devam eder.

Ankara burun ucu estetiği ameliyatı dışında burun dolgusu ile ameliyatsız uygulamalar ile düzenlemeleri içermektedir. Konu hakkında sorularınıza yanıt alamak için bizi arayabilir forumlarımızdan sorularınızı iletebilirsiniz.