Botoksla kaş kaldırma tedavisi ameliyatsız olarak kaş kaldırma estetiği olarak da bilinmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte kaşlarda kırışıklıklar ve düşüklükler meydana gelir. Genel olarak 30’lu yaşlardan itibaren şakak ve alın bölgesinde kırışıklıklar, kaşlarda düşüklükler ve gözlerde sarkmalar meydana gelmeye başlamaktadır. Bu durum kişinin yüz hatlarında daha yorgun ve soluk bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bu sorunları geciktirme ve tamamen yok etme gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ameliyatsız olarak kaş kaldırma tedavisinde botoksla kaş kaldırma başarılı bir tedavi seçeneği olabilir.

Ameliyatsız Botoksla Kaş Kaldırma

Yüzü bir bütün olarak ele aldığımızda kaşların önemi fazladır. Yüz tamamlayan ve göz çevresini etkileyen kaşlarda düşüklük meydana gelmesi durumunda kişiye farklı yüz ifadeleri katabilmektedir. Yorgun, kızgın veya şaşkın bir ifadeye neden olabilir. Alın bölgesi ve göz etrafına uygulanan botoksla kaş kaldırma gerçekleştirilmektedir. Alın ve göz etrafındaki kırışık ve sarkmalar kaş düşüklüklerine neden olmaktadır. Bu bölgelere uygulanan botoks toksinin zerk işlemi kaş yanlarının kalmasına ve kaşların daha dinamik gözükmesine yardımcı olmaktadır.

Botoksla kaş kaldırma tedavisi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kişinin kaş yapısı, alın ve göz çevresindeki sorunların boyutu kişiye göre etki etmektedir. Genel olarak doğal bir kaş kaldırma elde edilir. Şakak ve göz çevresine uygulanan botoks işlemi kaşların kalkmasına yarımcı olmaktadır. Botoksla kaş kaldırma işlemi belirli periyotlarda tekrarlanması halinde etki süresini artırarak kalıcılık süresinin artığı gözlemlenmiştir.

Yaşın ilerlemesi ve mimik hareketlerinin sık kullanılmasına bağlı olarak kaşlarda düşüklük meydana gelmektedir. Botoksla kaş kaldırma ameliyatsız olarak uygulanan ve kısa sürede gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. İşlem sonrasında kişi günlük faaliyetlerine rahat bir şekilde dönebilmesi ve kısa bir süre zarfında gerçekleşmesi uygulamanın tercih edilmesinde en büyük etkenlerden biridir.

Botoksla Kaş Kaldırma Uygulaması

Botoksla kaş dikleştirme uygulamasında, kaş bölgesi ve yüz analizi yapılarak, kişiye uygun kaş tasarımı yapılarak operasyona başlanmaktadır. Kaşın yüz ile uyumlu pozisyondan olması ve doğal bir görünüm sağlaması en önemli faktörlerden biridir. İşlem ile yorgun ve soluk bir görünüme neden olan kaş düşüklükleri giderilerek daha dinamik ve yüz hatlarına uyumlu kaş tasarlanması sağlanmaktadır. Altın oran hesaplanması yapılarak sorunlu alana gerekli dozlarda botoks toksini enjekte edilmektedir. Özel iğneler ile yapılan enjeksiyon işlemi ortalama olarak 10 – 15 dakika arasında gerçekleşir. Operasyon ameliyatsız bir uygulama olmasından dolayı konforlu bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kaşın kalkmasına yardımcı olarak şekilde enjeksiyon edilen botoks toksini, işlemden sonra hemen etkisini göstermeye başlayacaktır. Bir hafta içerisinde etkisini daha belirgin bir şekilde gösterir. Etki süresi kişiye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 4 – 6 ay aralığında bir süreye sahiptir.

Kaş kaldırma uygulamasında en önemli avantajlarından biride herhangi bir ameliyat ve yara izi oluşturmamasıdır. Yaşa bağlı olarak düşme gösteren kaşların göz kapaklarını kapatması ve üst üste getirmesi ile arayışa geçilen yöntem ile kaşların kaldırılması ve şekillendirilmesi ile kaşın kuyruk kısmının kaldırılmasıdır. Kaşın yanlardan çökme göstermesi ve orta kısmının da havada kalması ile oluşan biçimsiz görüntünün şekillendirilmesinde uygulanır. Botoksla kaş kaldırma için çok ciddi derecede anatomi bilgisine sahip olmak gerekir. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte yılda iki kez tekrarlanması kaş yapısının daha düzgün ve yüz hatlarına uyum içerisinde olmasını sağlayabilir.