Prp, (Platelet Rich Plasma) tedavisi kişinden alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek, trombositten yönünden zengin plazma kısmının elde edilmesidir. Prp serumunun tekrardan kişiye kazandırılması ile sorunlu bölgenin tedavisi gerçekleştirilmektedir. Uygulamadaki asıl amaç sorunlu bölgedeki kan hücrelerinin sayısını ve yoğunluğunu artırarak hızlı bir şekilde tedavi etme yöntemidir. Plazma yönünden zenginleştirilmiş kanının hasarlı bölgeye enjektesi ile gerçekleştirilir. Kişinin kendi kanından yenileme ve gençleştirme tedavisi olarak da bilinmektedir.

Prp Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Prp tedavisinde kişiden alınan kanın özel işlemlerden geçirilerek, serum halinde sorunlu bölgedeki deri altına zerk edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Yüz yapısındaki sarkmalar, bollaşmalar ve cilt deformitelerin de etkili olarak kullanılan bu uygulama ile cilt gençleştirme ve yenileme gibi oldukça etkili sonuçlara varılabilir. Derinin altına uygulanan bu tedavi yöntemi ile daha çabuk ve hızlı sonuçların alınması hedeflenmektedir. Cilt gençleştirme ve yenileme tedavisinde en etkili bir şekilde uygulanan bu tedavi yöntemi cilt sorunları yaşayan kişilerin sıkça tercih ettiği bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Tedavi sonrasında kişi hemen günlük hayatına dönebilir.

Kök hücre tedavisi, çatlak tedavisinin son zamanlarda sıkça uygulanan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Kısa sürede kilo alıp vermelere bağlı olarak ciltte meydana gelen çatlakların giderilmesinde uygulanır. Özellikle büyük farklarla kilo kaybı yaşayan kişilerde görülen büyük miktarlı çatlaklarda tedavi başarısını kanıtlamaktadır. Hamilelik sürecinde kilo alımı yaşayan anne adaylarının tüm vücutlarında görüldüğü gibi özellikle doğumdan sonra giderek belli olan karın bölgesindeki çatlaklarda da başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür.

Saç derisi pek çok hassasiyete sahiptir dolayısıyla da saç derisinde başlayan dökülmeler vücuttaki önemli sorunlardan kabul edilir. Saç dökülmesi için çeşitli farklı yöntemler denense de saça yapılması oldukça başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Prp, saçlı deriye uygulandığında saç köklerinin beslenmesinde artış sağlamakta, saçları güçlendirmektedir. Saç dökülmesi tedavisi kapsamında ilk seansla birlikte azaldığı gözlenen bu yöntemle sağlıklı bir saç derisine ve dolayısıyla sağlıklı saçlara sahip olmak artık hayal olmaktan çıkmaktadır.

Prp Uygulama Alanları Nelerdir?

Kök hücre tedavisinin sık kullanıldığı bölgeler saç bölgesindeki sorunların giderilmesinde, vücutta yüz gençleştirmekte, dekolte ve boyun bölgesinde, bıyık, çatlaklarda uygulanan tedavi yöntemidir. Bu bölgelerin dışında arzu edilen hasarlı bölgelerde rahatlıkla uygulanmaktadır.

Plazma yönünden zenginleştirilmiş prp tedavisi etkisini hemen gözle görülür bir şekilde göstermektedir. Sorunlu bölgenin analizi ve hasar durumuna göre değişmekle birlikte genel olarak ilk seansta etkileri görülmeye başlar. Uygulanan seans sayısı ve kişiye göre etkisi artarak ortalama olarak 2 – 4 ay arasında tam olarak etkileri görülmektedir.

Prp Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Kök hücre tedavisi bazı özel durumlarda uygulanmamaktadır. Kalp, tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlıkları olanlar çeşitli genetik hastalıklara sahip olanlar ve özellikle hamilelere uygulanmaz. Aynı zamanda diğer uygulanacak kişilere de mutlaka doktorlardan onay almaları önerilir. Muayene sonrasında doktor tarafından tedavi için uygunluğunuz belirlenecektir.

Prp Tedavisinin Etki Süresi Nedir?

Tedavinin etki süresi uygulanan bölge ve kişiye göre değişmekle birlikte 10 – 12 ay arasında etki süresine sahiptir. Tedavinin etkisini tamamen kaybetmesi söz konusu değildir. Cildin gençleştirmede uygulanan kök hücre tedavisinde cildin doğal yaşlanması da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Akne ve yara izi tedavileri ile kombine bir şekilde uygulanması durumunda kalıcı bir tedavi olmaktadır. Cilt gençleştirme ve çatlak tedavisinde uygulamanın etkileri kalıcıdır.